دانستنی های سلامت

دانشکده‌های دندان‌پزشکی اعتباربخشی می‌شوند

دبیر شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی از اعتباربخشی «برنامه‌»ای دانشکده‌های دندان‌پزشکی در نیمه دوم سال جاری خبر داد.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از ایسنا؛ دکتر رضا یزدانی در گفت‌وگو با ایسنا،ضمن اعلام این خبر، درباره جزئیات اعتباربخشی دانشکده‌های دندان‌پزشکی گفت: برای این منظور، در ارتباط با سنجه‌ها و چک‌لیست اعتباربخشی اقداماتی انجام شده، و این اقدامات همچنان ادامه دارد. بر این اساس، ارزیابی بیرونی و اعتباربخشی دانشکده‌های دندان‌پزشکی در دست پیگیری است و ارزیابان بیرونی از نیمه دوم سال برای انجام اعتباربخشی به دانشکده‌های دندان‌پزشکی مراجعه می‌کنند.

وی در ارتباط با مدت‌زمان اعتباربخشی اظهار کرد: همان فرایند و مدت زمان اعتباری که برای دانشکده‌های پزشکی در نظر گرفته شده، برای دانشکده‌های دندان‌پزشکی هم طی می‌شود و به عبارت دیگر این احتمال وجود دارد که دانشکده‌های دندان‌پزشکی برای چند سال اعتباربخشی شوند یا اعتباربخشی محدود و مشروط داشته باشند.

دبیر شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی، با بیان اینکه تاریخ دقیق اعتباربخشی دانشکده‌های دندان‌پزشکی مشخص نیست، ادامه داد: به طور قطع، اعتباربخشی «برنامه‌ای» دانشکده‌های دندان‌پزشکی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی در نیمه دوم سال جاری انجام می‌شود و این اعتباربخشی براساس آمادگی تیم‌های ارزیابی و اعلام آمادگی دانشکده‌های دندان‌پزشکی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی انجام می‌شود.

دکتر یزدانی تاکید کرد: تمام دانشکده‌های دندان‌پزشکی اعتباربخشی می‌شوند اما مشخص نیست کدام دانشکده و کدام مرکز آموزشی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. روال اعتباربخشی به این نحو است که دانشکده‌ها باید آمادگی خود را به صورت مکتوب اعلام کنند. اگرچه اطلاعات دانشکده‌ها را در دسترس داریم اما اعتباربخشی یک دانشکده بستگی به اعلام کتبی آن مرکز و آمادگی ارزیابان دارد.

وی با بیان اینکه اولین دوره آزمون صلاحیت بالینی رشته دندان‌پزشکی را در مهر ماه سال جاری برگزار می‌کنیم، گفت: این آزمون تا حدودی شبیه به آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی است. ما در وزارت بهداشت تصمیم داریم که آزمون صلاحیت بالینی رشته دندان‌پزشکی را پیش از آغاز دوره انترنی برگزار کنیم. در واقع، آزمون صلاحیت بالینی رشته دندان‌پزشکی تا حدودی شبیه به آزمون جامع علوم‌پایه پزشکی است؛ به جای اینکه دانشجویان از منظر دروس پایه مورد ارزیابی قرار گیرند در دروس بالینی ارزیابی می‌شوند.

دبیر شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی ادامه داد: آزمون صلاحیت بالینی رشته دندان‌پزشکی به صورت تئوری و عملی برگزار می‌شود و شرط دانش‌آموختگی در این رشته است.

دکتر یزدانی در پایان با بیان اینکه اعتباربخشی دانشکده‌های دندان‌پزشکی و برگزاری آزمون صلاحیت بالینی رشته دندان‌پزشکی دو اتفاق مثبت است، خاطرنشان کرد: این دو رویداد می‌تواند بر کیفیت آموزش رشته دندان‌پزشکی اثربگذارد. به طور قطع مشکلاتی در دانشکده‌ها وجود دارد که با بررسی‌های ارزیابان بیرونی برطرف می‌شوند. اعتباربخشی دانشکده‌های دندان‌پزشکی موجب ارتقاء کیفیت آموزش دندان‌پزشکی می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا