دانستنی های سلامت

غربالگری رایگان سرطان سینه و روده بزرگ در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی

مدیر درمان تأمین‌اجتماعی استان مرکزی از غربالگری رایگان سرطان سینه و روده بزرگ در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی خبر داد.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از فارس؛ سلامتی به عنوان یک ارزش فردی و اجتماعی مهم، دارای اثرات و پیامدهای بسیار مهمی در سطح فردی و اجتماعی می‌باشد و سلامت افراد جامعه از ارکان و مقاصد پیشرفت و توسعه جوامع می‌باشد.

وقوع دوره‌های گذار اپیدمیولوژیکی، تغذیه‌ای و دموگرافیکی در قرن بیستم، ارتقای مؤلفه‌های زندگی سالم و بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی کشورها در دهه‌های گذشته از یک طرف باعث کاهش، کنترل، حذف و ریشه‌کنی بسیاری از عوامل عفونی مهلک شده و از طرف دیگر به دلیل تغییر شیوه زندگی و پیشرفت صنعتی شدن، بیماری‌های مزمن و غیرواگیر به تهدیدی جدی برای سلامتی تبدیل شده اند.

بروز این بیماری‌ها روزبه‌روز در حال افزایش است، به طوری که امروزه چهار گروه بیماری غیرواگیر شامل بیماری‌های قلبی – عروقی، سرطان‌ها، بیماری‌های مزمن تنفسی و دیابت، مهمترین عوامل تهدیدکننده حیات انسان محسوب شده و عوارض و ناتوانی ناشی از آنها بار سنگینی به خانواده‌ها، جوامع و دولت‌ها تحمیل می‌کند.

پیشگیری از بیماری ها باعث زندگی سالم تر، هزینه های کمتر، کیفیت زندگی بهتر ، بهره وری نیروی کار بیشتر و موارد بسیار دیگری می شود.

پایه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، شناسایی عوامل خطر اولیه و عمده آن ها و پیشگیری و کنترل این عوامل است. هدف از این کار، جلوگیری از وقوع همه گیری و همچنین، کنترل آن ها تا حد امکان، در محل بروز است.

بخش درمان سازمان تامین اجتماعی درعرصه بازار سلامت که درحال حاضر، بزرگترین خریدار و دومین تولیدکننده درمان پس از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کشور می باشد و درمان بیش از نیمی ‌از جمعیت کشور را برعهده دارد، با توجه به اهمیت این بیماری ها در بروز ناتوانی زودرس و عوارض ناتوان‌کننده و خارج شدن نیروهای مولد از چرخه کار و تولید، هزینه‌های گزاف درمان و توانبخشی و پیشگیری و کنترل دقیق بیماری‌های مزمن در عرصه پیشگیری و غربالگری بیماری‌ها ورود کرده و طرح های  غربالگری بدین منظور در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی برقرار شده است.

 مدیر درمان تأمین‌اجتماعی استان مرکزی  از  غربالگری رایگان سرطان سینه و روده بزرگ در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی خبر داد.

روح اله سهرابی با اشاره به رویکرد سلامت‌محور بخش درمان تأمین‌اجتماعی گفت: با توجه به افزایش آمار ابتلا به برخی از انواع سرطان‌ها از جمله سرطان روده بزرگ و سینه (پستان) که از 5 سرطان شایع کشوری هستند و لزوم تشخیص زودهنگام بیماری‌ها و شروع درمان به‌موقع، اجرای طرح‌های غربالگری سرطان روده بزرگ و سینه  از سال 1400 در مراکز درمانی ملکی این سازمان آغاز شده و از سال 1401 تاکنون، پیشرفت قابل توجهی داشته است.

مدیر درمان تأمین‌اجتماعی استان مرکزی با اشاره به تشکیل پرونده برای بیماران مزمن در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی افزود: سلامت بیمه شدگان و افراد تحت تکفل آنان، برای سازمان تأمین‌اجتماعی اهمیت ویژه‌ای دارد. لذا این سازمان با هدف پیشگیری و اقدام به‌موقع در مورد درمان بیماری‌های مزمن از مدت‌ها قبل با اجرای برنامه‌هایی مانند غربالگری گام‌هایی در راستای آموزش خودمراقبتی و با هدف صیانت از سلامت بیمه شدگان تحت پوشش برداشته است غربالگری سرطان روده بزرگ برای بیمه شدگان بالای 50 سال و غربالگری سرطان سینه برای خانم های بالای 30 سال روزانه در مراکز درمانی انجام می‌شود.

وی در تشریح نتایج اجرای طرح غربالگری سرطان سینه در مراکز درمانی تامین اجتماعی استان گفت: مطابق آمار غربالگری، در 6 ماهه اول سال 1402، به ترتیب تعداد افراد شرکت کننده در طرح غربالگری سرطان سینه 1556 نفر، تعداد افراد ارجاع شده به ماموگرافی 962 نفر تعداد افراد با ماموگرافی مثبت 9 نفر، تعداد افراد نمونه‌برداری شده 7 نفر و تعداد سرطان شناسایی شده 5 مورد می باشد.

به گفته مدیر درمان تأمین‌اجتماعی استان مرکزی با اشاره به آمار غربالگری سرطان روده بزرگ در مراکز درمانی ملکی تأمین‌اجتماعی استان گفت: تعداد افراد شرکت‌کننده در طرح غربالگری 2 هزار و 241 نفر، تعداد افراد با Fit مثبت 275 نفر، تعداد افراد کولونوسکوپی شده 13 نفر درصد و خوشبختانه فرد مبتلا به سرطان شناسایی نشد.

وی با تأکید بر اهمیت پیشگیری از سرطان و امکان کنترل و درمان مطلوب‌تر این بیماری درصورت شناسایی به‌موقع آن گفت: بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی می‌توانند با مراجعه به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ملکی این سازمان و شرکت در طرح رایگان غربالگری سرطان‌های شایع و انجام اقدامات طبی ساده، از وضعیت سلامت خود در زمینه روده بزرگ و سینه اطمینان حاصل کنند.

  سهرابی خاطرنشان کرد: هدف از این طرح غربالگری، شناسایی بیماران مشکوک یا مبتلا به سرطان در مراحل اولیه و درمان به‌موقع و اثربخش است.

مدیر درمان تأمین‌اجتماعی استان مرکزی گفت: وجود انسان‌های سالم و برخوردار از مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، نشان دهنده جامعه‌ای ایمن برای زندگی اجتماعی است و اجرای طرح‌های سلامت‌محور از جمله طرح غربالگری می‌تواند از ایجاد هزینه‌های درمانی برای بیمه‌شدگان و اتلاف منابع کشور بکاهد. سازمان تامین‌اجتماعی با همت و تلاش وافر کارکنان ازهمه فرصت‌ها و امکانات برای پیشبرد اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی و ایفای سهم قابل توجه خود در بهداشت و سلامتی 45 میلیون نفر از جمعیت کشور استفاده حداکثری می نماید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا