کسب و کار

اهدای لوح تقدیر نمایشگاه بین‌المللی دام وطیوروشیلات شیراز به شعبه جنوب موسسه رازی

شعبه جنوب موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، در هجدهمین نمایشگاه بین المللی دام و طیور شیراز و پنجمین نمایشگاه بین المللی شیلات، آبزیان، تجهیزات و صنایع وابسته، تقدیر شد.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی؛ در روز پایانی هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام و طیور، دامپزشکی، تجهیزات و صنایع وابسته و پنجمین نمایشگاه بین المللی شیلات، آبزیان، تجهیزات و صنایع وابسته، از شعبه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در جنوب کشور، به پاس حضور موثر و همیاری و همکاری با دست‌اندرکاران این صنعت، تقدیر به عمل آمد.

این نمایشگاه بین المللی، با هدف معرفی توانمندی ها و دستاوردهای متخصصان کشور در حوزه های مختلف صنعت دام و طیور و شیلات و آبزیان، افزایش صادرات تجاری، توسعه صادرات غیرنفتی، آشنایی شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان با آخرین دستاوردهای علمی و صنعتی این حوزه ها، اشتغال و کارآفرینی، ارتقای دانش و تبادل اطلاعات بین شرکت کنندگان با حضور تولیدکنندگان و فعالان بزرگ داخلی و خارجی این صنعت در روزهای 26 تا 29 اردیبهشت ماه در شیراز برگزار شد.

گفتنی است مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیش از 90 سال سابقه فعالیت یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز علمی و تحقیقاتی کشور شناخته می‌شود. این مؤسسه فعالیت خود را در سال 1303 تحت نظارت وزارت فلاحت و فوائد عامه (وزارت کشاورزی وقت) با تحقیقات پیرامون راههای مبارزه با بیماری خانمانسوز طاعون گاوی که با تلف کردن صدها هزار راس گاو حیات دامی کشور را مورد تهدید قرار داده بود آغاز کرد و پس از مدت کوتاهی با تولید و عرضه واکسن موثر علیه بیماری مزبور دوره نوینی از مبارزه علیه بیماریها در کشور پایه گذاری نمود. به فاصله کوتاهی پس از این موفقیت کار بر روی تولید انواع واکسن‌ها و سرم‌های مصرف پزشکی در دستور کار مؤسسه قرار گرفت. مسئله‌ای که حائز اهمیت می‌باشد این است که دوران شکوفایی و رشد و توسعه مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی مربوط به دوران پس از واگذاری مدیریت مؤسسه به متخصصان داخلی در سال 1329 می‌باشد و خوشبختانه بخش عمده‌ای از واکسن‌ها و دیگر فرآورده‌های بیولوژیک در این سال‌ها مورد تحقیق و تولید قرار گرفته‌اند. در سال‌های پس از انقلاب اسلامی روند فعالیت‌ها در مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از لحاظ کمی و کیفی گسترش پیدا کرد به طوری که تحقیق و تولید عمده ای از واکسن‌های دامی و انسانی از جمله واکسن‌های اوریون، سرخجه و سه‌گانه (سرخک ، سرخجه و اوریون) در این سالها انجام گرفت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا