کسب و کار

دکتر اسحاقی: هدف موسسه رازی خدمت به جامعه و حفظ و ارتقای سلامت کشور است

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: پائین بودن قیمت فرآورده های بیولوژیک وارداتی، عمدتا به علت کیفیت نامناسب و پائین این محصولات است.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از روابط عمومی موسسه رازی؛ دکتر علی اسحاقی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی با موضوع تامین مواد اولیه در موسسه رازی و تفاوت آن با صنعت داروسازی اظهار کرد: این دو صنعت، تفاوت های مختلفی دارند از جمله این که در داروسازی مواد اولیه وارد و فرموله می شود اما در واکسن سازی مواد فعال مانند آنتی ژن ها، ویروس و باکتری های کشته شده، ضعیف شده یا فعال توسط خودمان تولید می شود و برای این امر لازم است که میکروارگانیسم یا موجود زنده را کشت دهیم و محیط کشت و تکثیر آن را فراهم کنیم و این تجربه و صنعت صدساله و بومی، یکی از نقاط قوت صنعت واکسن سازی رازی است.

رئیس موسسه رازی ادامه داد: فرمولاسیون مرحله بعدی است که انجام می شود و برای این کار گاهی نیازمند خرید مواد برای محیط های کشت سلول هستیم که عمده آن شامل ویتامین ها، قندها و … است که از کشورها و شرکت های مختلف تامین می شود.

وی خاطرنشان کرد: نکته اصلی اینجاست که هر ماده اولیه ای که برای خط تولید وارد موسسه می شود، حتما باید تست های کنترل کیفی بر اساس استانداردهای روز دنیا (فارماکوپه امریکا) را در موسسه بگذراند و تنها درصورتی که کیفیت و استانداردهای مدنظر را داشته باشد، در خط تولید مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از علل کیفیت بالای محصولات رازی، استفاده از مواد اولیه مناسب است.

وی همچنین در مورد سهم موسسه از تولیدات داخلی و در واکنش به واردات بی رویه واکسن به ویژه در حوزه طیور گفت: موسسه رازی حدود 90 درصد واکسن های دامی، حدود 70 درصد واکسن های پزشکی و 30 درصد واکسن های طیور کشور را تامین می کند. بر همین اساس اعلام می کنم که برای تامین کسر نیازهای کشور، ما مخالف وارد کردن محصولات با کیفیت نیستیم چرا که این موضوع، باعث ارتقای سلامت، ایجاد رقابت سازنده و افزایش کیفیت محصولات داخلی می شود اما متاسفانه شاهد این هستیم که اغلب محصولات وارداتی، از شرکت ها و کشورهایی تامین می شود که کیفیت فرآورده های وارد شده از آنها، مناسب نیست و طبعا به دلیل کیفیت پایین، با قیمت پایین تری نیز واکسن را ارائه می کنند و این موضوع، علاوه بر تضعیف و متضرر ساختن صنعت تولید داخلی، دامداران عزیز را نیز با زیان مالی و اقتصادی مواجه می کند.

رئیس موسسه رازی تصریح کرد: متاسفانه گسترش واردات نیز مشکلات خاص خود را ایجاد کرده چنانکه برخی متخصصان حوزه بیولوژیک بر این باورند که بعضی بیماری های طیور در کشور، به دلیل واردات واکسن ها ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون رقابت واکسن های موسسه رازی با تولیدات بهترین کشورهای اروپایی بود، افزود: گاهی تولید برخی واکسن ها در موسسه، توجیه و صرفه اقتصادی ندارد و اگر رازی متعلق به بخش خصوصی بود، هیچ گاه تولید نمی شد، اما به دلیل اینکه موسسه رازی یک مجموعه دولتی است و وظیفه تامین سلامت کشور را بر عهده دارد، خود را موظف و متعهد به تولید محصولات ضروری برای حوزه سلامت جامعه می داند چنان که گاهی حتی هزینه تولید برخی داروها نیز تامین نشده و متضرر هم می شویم اما نگاه موسسه رازی، معطوف به منافع مالی نیست بلکه هدف و وظیفه ما، خدمت به جامعه و حفظ و ارتقای سلامت کشور است.

دکتر اسحاقی با بیان ابعاد پیدا و پنهان برخی تولیدات موسسه رازی گفت: حوزه سلامت و پیشگیری، از عرصه های مهم جامعه است که هزینه کرد در آن به مثابه سرمایه گذاری و جلوگیری از بروز خسارات بیشتر است و باید همواره مورد توجه مسئولان کشور قرار داشته باشد. به عنوان مثال اگر واکسن فلج اطفال توسط موسسه رازی تولید نشود، ناهنجاری اجتماعی بزرگی در کشور ایجاد می شود و دولت باید اعتبارات زیادی را برای مناسب سازی محیط و معابر و … فراهم کند ولی با هزینه ای بسیار ناچیز، سلامت فرد تامین و تضمین شده و دولت نیز ناچار به هزینه های مرتبط با این بیماری نخواهد بود.

وی در پایان گفت: باید به این موضوع اشاره کنیم به دلیل شرایط تجارت جهانی، زمانی که فرآورده ای در کشور وجود داشته باشد، متاسفانه واردات نیز با سهولت بیشتری انجام می شود و اگر آن فرآورده در کشوری تولید نشود، واردات آن بسیار سخت تر است و از واکسن و فراورده مذکور به عنوان یک ابزار برای چانه زنی و معامله استفاده می شود و واردات واکسن های پزشکی با تفاوت قیمت بسیار فاحشی انجام خواهد شد در صورتی که اگر تولیدات پزشکی رازی با قیمت مناسب و بسیار کمتر از محصولات وارداتی، قیمت گذاری و خریداری شود، تمامی مشکلات موجود در موسسه از جمله دریافت مجوزها و استانداردهای GMP قابل رفع خواهد بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا