کسب و کار

دکتر عین اللهی: موسسه رازی باید تقویت شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بازدید از غرفه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در نمایشگاه ایران فارما بر تقویت این موسسه ملی کشور تاکید کرد.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از روابط عمومی موسسه رازی؛ دکتر بهرام عین الهی در حاشیه هشتمین نمایشگاه بین المللی دارو و صنایع وابسته که در محل مصلای امام‌ خمینی (ره) تهران برگزار شد، از موسسه رازی بازدید کرد و گفت: این مجموعه با قدمت کشور باید تقویت شود.

وی در این بازید، معاون اول رئیس جمهور را برای بازدید از نمایشگاه، همراهی کرد.

گفتنی است هشتمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما با حضور صدها شرکت داخلی و خارجی و استقبال گسترده فعالان، اساتید، دانشجویان و مخاطبان از پنجم مهرماه آغاز شده و تا روز جمعه هفتم مهرماه برقرار بود.

لازم به توضیح است؛ غرفه موسسه‌رازی، طی چند روز برگزاری این نمایشگاه، میزبان انبوه دست اندرکاران ‌و فعالان این حوزه بوده است.

شایان ذکر است مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیش از 90 سال سابقه فعالیت یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز علمی و تحقیقاتی کشور شناخته می‌شود. این مؤسسه فعالیت خود را در سال 1303 تحت نظارت وزارت فلاحت و فوائد عامه (وزارت کشاورزی وقت) با تحقیقات پیرامون راههای مبارزه با بیماری خانمانسوز طاعون گاوی که با تلف کردن صدها هزار راس گاو حیات دامی کشور را مورد تهدید قرار داده بود آغاز کرد و پس از مدت کوتاهی با تولید و عرضه واکسن موثر علیه بیماری مزبور دوره نوینی از مبارزه علیه بیماریها در کشور پایه گذاری نمود. به فاصله کوتاهی پس از این موفقیت کار بر روی تولید انواع واکسن‌ها و سرم‌های مصرف پزشکی در دستور کار مؤسسه قرار گرفت. مسئله‌ای که حائز اهمیت می‌باشد این است که دوران شکوفایی و رشد و توسعه مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی مربوط به دوران پس از واگذاری مدیریت مؤسسه به متخصصان داخلی در سال 1329 می‌باشد و خوشبختانه بخش عمده‌ای از واکسن‌ها و دیگر فرآورده‌های بیولوژیک در این سال‌ها مورد تحقیق و تولید قرار گرفته‌اند. در سال‌های پس از انقلاب اسلامی روند فعالیت‌ها در مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از لحاظ کمی و کیفی گسترش پیدا کرد به طوری که تحقیق و تولید عمده ای از واکسن‌های دامی و انسانی از جمله واکسن‌های اوریون، سرخجه و سه‌گانه (سرخک ، سرخجه و اوریون) در این سالها انجام گرفت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا