کسب و کار

ضرورت ساخت واکسن‌های دوگانه و سه گانه کووید۱۹ و آنفلوانزا

دکتر بنی هاشمی با اشاره به سرمای هوا و افزایش بیماری های تنفسی مانند کووید۱۹، آنفلوانزا و RSV بر ضرورت تزریق واکسن های کووید و آنفلوانزا تاکید کرد و گفت: مردم منتظر واکسن با سویه های جدید نباشند، چراکه سرعت پیدایش سویه های جدید از سرعت ساخت واکسن بیشتر است و هم اکنون استفاده از واکسن های موجود می‌تواند از شدت بیماری جلوگیری کند.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از روابط عمومی موسسه رازی؛ دکتر سیدرضا بنی هاشمی با اشاره به بیماری های تنفسی که معمولا با شروع فصل سرما آغاز می شود، اظهار کرد: بر اساس مطالعات بیماری هایی که در حال حاضر در کشور وجود دارد، بیماری های تنفسی از جمله کووید19، آنفلوانزا وRSV(بیشتر در کودکان( است که در کشور در حال گردش بوده و مشکلات تنفسی برای افراد ایجاد می کند.

وی ضمن ارائه آمار از افزایش میزان مبتلایان به کووید19 از ابتدای پاییز افزود: بر اساس آمار در کشور امریکا 10 تا 20 درصد بیماران بستری در بیمارستان به دلیل ابتلا به بیماری کووید19 بوده اند و در ایران نیز بر مبنای آخرین آمار طی 10 روز گذشته 59 نفر فوت کرده و بیش از 700 نفر در ICU بستری شده اند.

مدیر تحقیق و توسعه موسسه رازی با بیان اینکه آنچه از بیمارستان ها به گوش می رسد افزایش روند رو به رشد موارد حاد بیماری کووید۱۹ است، خاطرنشان کرد: بر این اساس تولید واکسن های دوگانه یا سه گانه برای پیشگیری از این بیماری های عفونی تنفسی در اولویت محققان ‌‌مراکز تولید واکسن‌در سراسر جهان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ویروس سارس کوو۲ همچنان در گردش است و به جهش ادامه می دهد، گفت: این ویروس به طور مستمر سویه و یا زیر سویه های جدید تولید می کند که جدیدترین زیرسویه امیکرون به نام JN.1 در 25 اوت 2023(جمعه 3شهریور1402)در لوکزامبورگ شناسایی شد و به سرعت در انگلستان، ایسلند، آمریکا و فرانسه شیوع یافت و تاکنون در 11 کشور شناسایی و گزارش شده است.

دکتر بنی هاشمی با اشاره به اینکه تعداد و سرعت شناسایی فعلی نشان دهنده ” مزیت رشد” قابل توجهی برای این زیر سویه است، افزود: جهش های رخ داده در این زیر ویروس آن را از سویه قبلی(پیرولا) یا (BA2.86)  متمایز کرده است و گونه ای است که نسبت به هرکدام حدود 20 تا 40 درصد جهش منجر به تغییر در پروتئین های جهش یافته قبلی اسپایک ( سنبله) خواهد داشت.

وی ادامه داد: جهش های خارج از ناحیه سنبله ممکن است به طور قابل توجهی بر بیماری زایی و گسترش ویروس تأثیر بگذارد.

عضو هیئت علمی موسسه رازی تصریح کرد: هنوز نمی توان در مورد میزان گسترش و تاثیر این زیر سویه بر پاندمی قضاوت کرد اما اگر تا پیش از زمستان به زیر سویه غالب در گردش تبدیل شود با توجه به تعطیلات ژانویه احتمالا می تواند موج های جدیدی از ابتلا را در دنیا ایجاد کند .

وی همچنین با اشاره به اینکه در فصل سرد سال بیماری های کووید19، آنفلوانزا و RSV در سایه یکدیگر شیوع پیدا می کنند و گاهی قابل شناسایی نیستند، گفت: در آنفلوانزا فرد با ابتلا به بیماری عفونی و طی کردن دوره آن، بهبود می یابد اما در کووید۱۹، با پدیده پُست کووید مواجهیم که برخی افراد به آن مبتلا و دچار بیماری های قلبی، دیابت و… می شوند، بر این اساس برای جلوگیری از آن استفاده از واکسن کووید۱۹ الزامی است.

دکتر بنی هاشمی اضافه کرد: استفاده از واکسن های نسل جدید که از راه بینی مصرف می شود می تواند یکی از بهترین راهکارها برای مهار این ویروس سرکش باشد.

وی تاکید کرد: گروه های پرخطر ابتلا به کرونا می بایست هرچه سریع تر نسبت به انجام واکسیناسیون تکمیلی خود با واکسن های به روز شده علیه زیر سویه های جدید و غالب امیکرون و در صورت دسترس نبودن از واکسنهای قدیمی (رکامبیننت) واکسینه شوند.

مدیر تحقیق و توسعه موسسه رازی استفاده از ماسک برای افراد علامتدار را الزامی دانست و افزود: در اماکن با تهویه ناکافی وپرتردد یا ازدحام جمعیتی توصیه می شود عموم مردم ازماسک استفاده کنند و همچنین استفاده از ماسک در مراکز بهداشتی درمانی برای مراجعان وپرسنل الزامی است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا