کسب و کار

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی: وجود ۸ تا ۹ میلیون بیمه‌نشده در کشور

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با تأکید بر حمایت مؤثر دولت و مجلس از برنامه‌های تحولی سازمان تأمین‌اجتماعی و توانمندی درونی این سازمان برای ایجاد تحول در نظام بازنشستگی و بیمه اجتماعی و غلبه بر مشکلات گفت: جمعیت کشورها و در نتیجه صندوق‌های بیمه‌ای دچار پیری می‌شوند و این روندی جهانی است و تجربه‌های ارزشمندی هم برای مقابله با تبعات این روند وجود دارد که باید متناسب با اقتضائات و شرایط داخلی مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از مرزنیوز؛ میرهاشم موسوی در بازدید نظارتی از حوزه بیمه‌ای این سازمان که با حضور جمعی از معاونان و مدیران این سازمان انجام شد، افزود: تجربه چندساله اخیر مؤید آن است که با تمرکز راهبردی روی چالش‌ها و اتخاذ تدابیر و تصمیمات درست مبتنی بر عقلانیت و حساب و کتاب، تحول در نظام تأمین‌اجتماعی و غلبه بر چالش‌ها امکانپذیر است. از ظرفیت‌ها و توان نیروی انسانی و انباشت تجربه ۷۰ ساله تأمین‌اجتماعی می‌توان استفاده کرد و بر برخی مشکلات روزانه که همه را درگیر می‌کند، غلبه پیدا کرد.

وی ادامه داد: تأمین‌اجتماعی اکنون در ریل امیدواری قرار گرفته و در آغاز مسیر تحول هستیم. با همراهی همه قوا و تلاش کارکنان و مدیران سازمان تأمین‌اجتماعی بخشی از مشکلاتی را که در سال ۱۴۰۰ داشتیم، پشت سر گذاشته‌ایم و سازمان را از آن فشار متراکم خارج کرده‌ایم. اما با وجود همه زحمات و همه دستاوردها، کارهای انجام نشده زیادی هم باقی مانده است. وضعیت حال حاضر سازمان را باید با نگاه به آینده مدیریت کرد نه جدای از آینده. آینده‌پژوهی صرفاً به معنای دیدن آینده نیست؛ بلکه به معنای ساختن آینده است. ما می‌توانیم و باید کارهای بزرگ‌تری در مسیر توسعه خدمات و تحول در حکمرانی تأمین‌اجتماعی انجام بدهیم.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: براساس برخی برآوردها بین ۸ تا ۹ میلیون نفر جمعیت بیمه‌نشده در کشور وجود دارد که توسعه پوشش بیمه به این افراد هم تکلیف قانونی و هم پنجره فرصت سازمان تأمین‌اجتماعی برای بهبود شرایط منابع ورودی به صندوق است. برخی از کارهایی که الان در سازمان در حوزه توسعه پوشش بیمه در حال پیگیری است، باید ۳۰ سال پیش آغاز می‌شده و معتقدیم در کنار مدیریت مشکلات جاری باید به تعهدات و چالش‌های آتی سازمان هم توجه ویژه داشته باشیم.

وی افزود: جمعیت ۸ تا ۹ میلیون نفر افرادی که بیمه نیستند، پنجره فرصتی ماست و با هر مدلی و هر محاسبه‌ای که صرفه و صلاح سازمان و اقتضای شرایط باشد، همگرایی حاکمیتی باید به وجود بیاید و باید کار را انجام بدهیم. افق ما باید این باشد که به روزی برسیم که ۱۰۰ درصد جامعه ایران تحت پوشش بیمه فراگیر ایرانی باشند. مطابق استاندارد جهانی بیمه‌ای؛ نظام بیمه‌ای نمی‌تواند و نباید ورودی خود را هیچ‌گاه ببندد و حتی یک نفر آخر هم نباید از دسترسی به بیمه محروم باشد. جامعیت و فراگیری در نظام بیمه‌ای رمز توانمندی نظام است.

موسوی ادامه داد: در طول سال‌ها بار زیادی روی صندوق وارد شده ولی کارهای زیادی می‌توانیم انجام بدهیم، ازجمله جلوگیری از استفاده‌های غیرقانونی از خدمات که بار مالی به سازمان تحمیل می‌کنند. در اصلاحات فنی و کارشناسی هم باید به شکل حرفه‌ای همگرایی داشته باشیم و همه جنبه‌های امور را ببینیم؛ اگر تک‌بُعدی عمل کنیم و کارگر، کارفرما و دولت هر کدام حس کنند فشار تنها روی آنهاست، کار پیش نمی‌رود و اصلاحات شکست می‌خورد. برای رفع این مشکل باید همنوایی حاکمیتی برای اصلاحات همه‌جانبه وجود داشته باشد.

وی با تأکید بر اهمیت منابع در اختیار نظام بیمه‌ای و استفاده مناسب از این منابع افزود: هر اصلاحی در نظام بیمه‌ای، باید با اصلاح در  صیانت از منابع و ارزش‌آفرینی با استفاده از منابع در اختیار برای عمل به تعهدات آینده همراه شود. در همه صندوق‌های بازنشستگی کشورهای دارای نظام بیمه‌ای مشابه نظام بیمه‌ای ما، سهم منابع حاصل از سرمایه‌گذاری در انجام تعهدات بیشتر از ۱۸ درصد و تا ۲۲ درصد است. ما چاره‌ای نداریم جز این‌که ساختار نظام سرمایه‌گذاری را اصلاح کنیم. در حال حاضر تنها بین ۴ تا ۵ درصد منابع از حوزه سرمایه‌گذاری تأمین می‌شود و این وضعیت را باید اصلاح کنیم.

به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی تصریح کرد: به‌صورت طبیعی و ناگزیر جمعیت کشورها و در نتیجه صندوق‌های بیمه‌ای دچار پیری می‌شوند و این روندی جهانی است و تجربه‌های ارزشمندی هم برای مقابله با تبعات این روند وجود دارد که باید متناسب با اقتضائات و شرایط داخلی مورد توجه قرار گیرد. ارزش دارایی‌های سرمایه‌ای صندوق‌های بازنشستگی در برخی از کشورها برابر و معادل تولید ناخالص داخلی و حتی بیشتر از آن است. این تجربه جهانی نشان می‌دهد وقتی از ظرفیت اصلاحات در منابع ورودی و ظرفیت مدیریت خروجی‌ها، نهایت استفاده را کردیم، راهی نداریم جز این که تمرکز راهبردی روی اصلاح مدیریت حوزه سرمایه‌گذاری و پولی و مالی و منابع صندوق داشته باشیم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا