پیشگیری و درمان

پادزهرهای موسسه رازی علیه “سیه مار” در سیستان و بلوچستان

رئیس بخش جانوران سمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به فوت یک نفر در منطقه سیستان و بلوچستان بر اثر گزش “سیه مار” گفت: معمولا برای مارهایی با پراکندگی محدود، پادزهر ساخته نمی شود اما به نظر می رسد، پادزهر هگزاوالان موسسه رازی توانایی خنثی سازی زهر این مار خوش خط و خال را دارد.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی؛ دکتر ناصر محمدپور در خصوص شناسایی گونه ای جدید از مار کبری در منطقه جنوب شرقی کشور گفت: به دنبال گزارش های منتشر شده در رسانه ها در خصوص مارگزیدگی بر اثر گزش “سیه مار” در استان سیستان و بلوچستان، موسسه رازی بنا به وظیفه ذاتی خود در ارتباط با ارتقای بهداشت کشور، تیمی از کارشناسان مجرب بخش جانوران سمی خود را به منطقه اعزام کرد و به مدت 10 روز عملیات میدانی انجام دادند و از منطقه بازدید کردند.
وی با بیان این که از طرف سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز مکاتباتی مبنی بر ورود موسسه رازی برای بررسی موضوع انجام شد، افزود: تیم اعزامی از موسسه رازی، ضمن بازدید از بیمارستان ایرانشهر، شهرستان سرباز و روستاهای تابعه که گزش با سیه مار در آن مناطق گزارش شده بود، موضوع را از جنبه بالینی شامل بررسی پرونده مصدمان، شرح وضعیت مردم منطقه و شبکه بهداشت بررسی کردند که نتایج وضعیت بالینی در آینده گزارش خواهد شد.
دکتر محمدپور با بیان این که یکی از وظایف بخش جانوران سمی موسسه رازی، شناسایی گونه مار، استحصال زهر جانور و بررسی اثر خنثی سازی پادزهرهای موجود بر گونه شناسایی شده است، ادامه داد: ماری که همکاران ما در منطقه سیستان و بلوچستان شناسایی کردند، به “سیه مار” معروف و اسم علمی آن Bungarus sindanus است که از خانواده مارهای کبری به شمار می رود و با توجه به این که پادزهرهای پنتاوالان و به ویژه هگزاوالان موسسه رازی قابلیت خنثی سازی زهر مارهای کبری را دارد، انتظار می رود پادزهرهای موسسه بتوانند زهر این مار را خنثی کنند.
رئیس بخش جانوران سمی موسسه رازی اضافه کرد: پس از شناسایی و زهرگیری از مار توسط کارشناسان موسسه رازی، زهر استحصال شده به موسسه منتقل و مقدمات آنالیز زهر از نظر نوع زهر و خصوصیات آن از نظر میزان سمیت و سایر شاخص ها بررسی خواهد شد.
وی تصریح کرد: تا کنون گزارشی از آنالیز خصوصیات زهر سیه مار در کشور موجود نبوده و گزارش موسسه رازی نخستین مورد از بررسی خصوصیات زهر این مار در کشور خواهد بود.
به گفته دکتر محمدپور، پس از آنالیز و بررسی زهر مار در بخش جانوران سمی موسسه رازی، چنانچه پادزهرهای موجود در بازار توانایی خنثی سازی زهر این مار را داشته باشند با تامین پادزهر هگزاوالان و یا حتی پنتاوالان موسسه رازی، مشکل این منطقه حل خواهد شد. در غیر این صورت پادزهر بر علیه زهر این مار تهیه خواهد شد و سعی می کنیم در کوتاه ترین زمان این اقدامات انجام گیرد تا نگرانی مردم منطقه رفع شود  و ارامش به منطقه بازگردد.
دکتر محمدپور همچنین سیه مار را بومی کشور پاکستان نام برد و یادآور شد: معمولا برای مارهایی که پراکندگی کمتری دارند و سالانه یک یا دو گزش از آن ها گزارش می شود، پادزهر ساخته نمی شود اما به نظر می رسد، پادزهر هگزاوالان موسسه رازی توانایی خنثی سازی زهر این مار خوش خط و خال را دارد.
وی اضافه کرد: در مورد اخیر، پادزهر هگزاوالان موسسه در منطقه توزیع نشده و پادزهر پنتاوالان موسسه رازی نیز در بیمارستان ایرانشهر که محل مراجعه یکی از مصدومان بوده، استفاده نشده و پادزهر دیگری تزریق شده است.
رئیس بخش جانوران سمی موسسه رازی، با بیان این که این موسسه در صد سال گذشته برای انواع مختلف بیماری های موجود یا بیماری های نوپدید یا گرفتاری های ناشی از جانوران زهری مانند مار و عقرب و غیره و نیز سایر مشکلات پیش آمده، رسالت حفظ و تامین امنیت بهداشتی جامعه را بر عهده داشته است، تاکید کرد: در این حوزه نیز سعی خواهیم کرد در کوتاه ترین زمان کار را انجام دهیم و یک راه حل پایدار برای جلوگیری از مرگ و میر هم وطنان فراهم آوریم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا