کسب و کار

کوشش موسسه رازی در یک قرن اخیر چکیده مهمترین دستاوردهای پزشکی و دامپزشکی است

عضو فرهنگستان علوم و مدیر گروه تاریخ علم دانشنامه جهان اسلام، گفت: موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی یکی از نهادهای تمدنی یک قرن اخیر ایران است.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از روابط عمومی موسسه رازی؛ دکتر فرید قاسملو در دومین پیشن نشست پاسداشت یکصدسالگی موسسه رازی که در سالن زنده یاد کرد کاوه برگزار شد، اظهار کرد: بسیار خرسندم که در این نشست فرصتی پیش آمد تا دغدغه های تاریخ پزشکی محور خود را به عنوان مورخ علوم پزشکی به بحث بگذارم و همه چیز را از منظر علوم انسانی می بینم.

مدیر گروه تاریخ علم دانشنامه جهان اسلام با بیان اینکه، سال آینده، صدمین سال نخستین کوشش برای راه اندازی موسسه رازی با هدف ساخت سرم در کشور است، گفت: موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی، یکی از نهادهای تمدنی یک قرن اخیر است که در پرتو تاریخی حدود صد سال حضور مداوم، توانسته جایگاهی مهم و تاثیرگذار در عرصه بهداشت و سلامت کشور به دست آورد.

دکتر قاسملو ادامه داد: این یک واقعیت است که واکسن ها بیش از هر اختراع پزشکی دیگری، جان انسان ها را نجات داده و گواه خوبی بر قدرت علم و نبوغ انسان به شمار می آیند و این حقیقت، مورد تایید تمام تاریخ نگاران پزشکی در سراسر جهان است.

وی تصریح کرد: ما در حال مرور دوران بلوغ موسسه ای هستیم که سنت صد ساله دارد و کوشش آن در یک قرن گذشته چکیده مهم ترین دستاوردهای پزشکی نوع بشر در تمامی تاریخ گذشته خود و پایدار به پرداختن به نبوغ آمیزترین دستاوردهای پزشکی بشر بوده است.

دکتر قاسملو، با بیان اینکه جایگاه امروز موسسه رازی، دستاوردی بسیار بزرگ است، تاکید کرد: باید آن را دست بالا گرفت و به عنوان یک ارزش افزوده مهم تاریخ پزشکی کشور به همگان معرفی کرد و البته در پرتو این سنت پزشکی ملی، در زمینه تولید واکسن و سرم، مطالبه گر نیز بود.

وی، این نشست را تمرینی برای پاسداشت صدسالگی موسسه رازی در سال آینده خواند و گفت: این جلسات باید محلی برای مطالبه گری موسسه رازی و کوشش برای رفع مشکلات آن در کنار بحث های آینده پژوهانه و بررسی ایده آل های نظام بهداشت و درمان کشور طی قرن دوم فعالیت این موسسه بزرگ باشد.

عضو فرهنگستان علوم، با تاکید بر اهمیت مراسم پاسداشت صدمین سال تاسیس موسسه رازی، خواستار حضور وزرا، مسئولان و‌ مدیران ارشد کشور و انعکاس گسترده رسانه ای در مراسم سال آینده شد و تصریح کرد: تصویب سند چشم انداز موسسه برای دهه های پیش رو، گامی شایسته در استفاده از سنت صد ساله موسسه رازی و دفاع از کیان علمی آن است.

قاسملو در ادامه افزود: حضور فراگیر، غیرمنقطع و بزرگ موسسه رازی در حوزه بهداشت کشور در پرتو فعالیت انسان هایی بوده است که شیره جان خویش را بر سر آرمان ها و دغه دغه های خود فدا کردند و در و دیوار و دستگاه ها به خودی خود نمی توانند سنت علمی بیافرینند و لذا باید از بزرگان  و هزاران نفری که طی یک قرن گذشته هر کدام قدمی برای اعتلای موسسه برداشتند و نامی از آن ها در جایی برده نشده است، یاد کنیم و خاطره و نام ایشان را زنده نگه داریم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا