کسب و کار

11 هزار و 593 تخت فعال در 84 مرکز درمانی بستری، خدمات رایگان به بیمه‌شدگان ارائه می‌دهند

بخش درمان سازمان تأمین‌اجتماعی با دراختیار داشتن 11 هزار و 593 تخت فعال بیمارستانی، پس از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، بیشترین تعداد تخت‌های بیمارستانی را در مراکز درمانی ملکی خود برای ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان در اختیار دارد که در سال 1401 در مجموع تعداد بستری‌شدگان در این مراکز بالغ بر یک میلیون نفر بوده است. برای تجهیز این مراکز به امکانات نوین، در سال جاری تعداد 46 دستگاه آمبولانس پیشرفته خریداری شده که در مراحل نهایی تحویل به مراکز درمانی است. همچنین نیازسنجی دستگاه‌های با تکنولوژی پیشرفته (های‌تک) نیز در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی انجام شده و 3 دستگاه ام‌آرآی، 15 دستگاه سی‌تی‌اسکن، یک دستگاه سی‌تی‌آنژیو، یک دستگاه آنژیوگرافی به همراه 2 دستگاه سنگ‌شکن در حال تهیه است.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تامین اجتماعی؛ دکتر مهدی ناقوسی مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی در آستانه ایام‌الله دهه فجر و چهل‌و‌پنجمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، توسعه ظرفیت‌های درمانی و عمق‌بخشی به خدمات سلامت را ازجمله راهبردهای تحولی مورد توجه این سازمان در دولت مردمی سیزدهم اعلام کرد و گفت: بخش درمان سازمان تأمین‌اجتماعی علاوه بر آن که بزرگترین خریدار راهبردی خدمات درمانی است با دراختیار داشتن شبکه‌ای گسترده از ظرفیت‌های درمانی ملکی؛ دومین تولیدکننده خدمات سلامت پس از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی افزود: در حال حاضر شبکه درمان ملکی یا مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی مشتمل بر 404 مرکز درمانی ملکی در سراسر کشور است که 84 مرکز شامل 79 بیمارستان (76 بیمارستان ملکی و 3 بیمارستان هیات‌مدیره‌ای) و 5مرکز جراحی محدود و 320 مرکز نیز خدمات سرپایی رایگان به بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین‌اجتماعی ارائه می‌دهند.
مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی، تعداد کل تخت‌های بیمارستانی کشور را براساس آمارهای رسمی بالغ بر 151 هزار تخت فعال اعلام کرد و گفت: سازمان تأمین‌اجتماعی با دراختیار داشتن  11 هزار و 593 تخت فعال بیمارستانی، پس از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، بیشترین تعداد تخت‌های بیمارستانی را در مراکز درمانی ملکی خود برای ارئه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان در اختیار دارد که در سال 1401 در مجموع تعداد بستری‌شدگان در این مراکز  بالغ بر یک میلیون نفر بوده است.
دکتر ناقوسی با اعلام این‌که در برنامه توسعه بخش درمان سازمان تأمین‌اجتماعی، علاوه بر احداث مراکز جدید و توسعه ظرفیت‌های موجود،  ارتقای شیفت فعالیت 10 مرکز برای هر سال پیش‌بینی شده که در دوسال گذشته برای 20 مرکز انجام شده است، همچنین ایشان افزود: تعداد 46 دستگاه آمبولانس برای استفاده در مراکز درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی خریداری شده که در مراحل نهایی تحویل به مراکز درمانی است. همچنین نیازسنجی دستگاه‌های با تکنولوژی پیشرفته (های‌تک) نیز در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی انجام شده و 3 دستگاه ام‌آرآی، 15 دستگاه سی‌تی‌اسکن، یک دستگاه سی‌تی‌آنژیو، یک دستگاه آنژیوگرافی به همراه دو دستگاه سنگ‌شکن در حال تهیه است که خرید 14 قلم از این تجهیزات به‌صورت متمرکز توسط شرکت بازرگانی تأمین‌اجتماعی انجام خواهد شد که قراردادهای آن منعقد شده و مابقی توسط مدیریت‌های درمان استان‌ها در حال انجام فرایند خرید است.
مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: تعداد کل مراجعین سرپایی به مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی در سال 1401 بیش از 140 میلیون نفرمراجعه بوده که در مقایسه با سال قبل از آن رشد 5/17درصدی داشته است. این میزان رشد در ویزیت سرپایی پزشکان معادل 8/16درصد و در بخش خدمات تشخیصی-درمانی معادل 2/18درصد بوده است.
وی همچنین گفت: در بخش خدمات بستری نیز کل بستری‌شدگان در مراکز ملکی سازمان در سال 1401 بیش از یک میلیون نفر بوده که نسبت به سال قبل از آن رشد 1/11 درصدی داشته است. در این سال همچنین تعداد اعمال جراحی انجام‌شده در مراکز ملکی سازمان 469 هزار و 887 عمل و جمع کل تعداد سزارین و زایمان طبیعی انجام شده در این مراکز نیز 106 هزار و 248 مورد بوده است.
دکتر ناقوسی تعداد کل مراجعات سرپایی به مراکز ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی در شش ماهه ابتدای سال جاری را معادل 67 میلیون و 410 هزار نفر با رشدی 2/4 درصدی در تعداد ویزیت سرپایی پزشکان و تعداد کل بستری‌شدگان در این مراکز در مدت یادشده را 433 هزار و 418 نفر با رشدی 7/3 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل اعلام کرد و گفت: اجرای نظام ارجاع داخلی در مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که در بخش درمان مستقیم این سازمان در حال پیگیری است تا از ظرفیت این مراکز و نیز پزشکان فعال در این مراکز، استفاده حداکثری در مسیر ارائه خدمات به بیماران بیمه‌شده صورت گیرد.
وی افزود: برنامه غربالگری افراد در معرض خطر سرطان برست (پستان) و سرطان دستگاه گوارش تحتانی با هدف شناسایی زودهنگام بیماران و آغاز سریع سیر درمان پیش از جدی شدن مشکل در مراکز درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی با هماهنگی وزارت بهداشت و درمان در حال اجراست و در کنار آن با توجه به اهمیت موضوع پیشگیری، طرح استقرار کلینیک دیابت و فشار خون نیز در مراکز واجد شرایط پیگیری شده و تاکنون تعداد کلینیک‌های فعال این طرح در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی به 210 کلینیک در پایان سه ماهه دوم سال 1402 رسیده است.
مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی، برنامه استانداردسازی فضای فیزیکی و تجهیزات پزشکی بلوک‌های زایمان در مراکز منتخب با رویکرد قرارگرفتن سه مرحله زایمان (آمادگی برای زایمان، زایمان و بهبودی پس از زایمان) در یک فضا را از برنامه‌های حوزه درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی معرفی کرد و گفت: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در زمینه فراهم آوردن بسترهای مناسب برای افزایش موالید، اجرای برنامه استانداردسازی فضای فیزیکی و تجهیزات پزشکی بلوک‌های زایمان در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی سرعت گرفته و تا پایان سال جاری این طرح در 29 مرکز اجرایی خواهد شد.
استانداردسازی بخش اورژانس بیمارستان‌های سازمان تأمین‌اجتماعی از دیگر برنامه‌های در حال پیگیری در بخش درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی است. دکتر ناقوسی در این زمینه گفت: در اجرای استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه اورژانس‌های بیمارستانی،  تا پایان سال 1401 استانداردسازی اورژانس در 24 مرکز انجام شده و عملیات این طرح در 9 مرکز دیگر در سال 1402 شروع شده که امیدواریم تا پایان این سال به اتمام برسد.
وی در مورد سطح کیفی خدمات مراکز درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: در ارزیابی‌های اعتباربخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 1401 بیش از 88 درصد از مراکز ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی دارای رتبه یک و یک برتر بوده‌اند و در سال جاری نیز بیمارستان‌های حضرت فاطمه (س) نجف‌آباد استان اصفهان و دکتر غرضی سیرجان استان کرمان حائز رتبه درجه یک برتر و پیامبر اعظم (ص) کرمان، شهدای کارگر یزد، امام خمینی (ره) اراک و خلیج‌فارس استان هرمزگان کاندید درجه یک برتر و عالی هستند.
مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی در مورد اقدامات انجام شده در زمینه جذب و نگهداشت پزشکان نیز گفت:  در سال 1401 ضابطه تبدیل وضعیت پزشکان قراردادی به تصویب هیئت‌مدیره و هیئت‌امنای سازمان تأمین‌اجتماعی رسید و در مرحله اول در سال یادشده حدود 570 نفر از پزشکان قراردادی، مشمول تبدیل وضعیت شدند و انتظار می‌رود با ابلاغ مصوبه جدید از هیئت‌امنای سازمان و کاهش سابقه موردنیاز برای تبدیل وضعیت پزشکان متخصص، تعداد بیشتری مشمول این ضابطه شوند و شرایط بهتری در جذب و نگهداشت پزشکان متخصص در مراکز درمانی داشته باشیم. علاوه بر این، برای حل مشکلات تأمین نیروی انسانی در بخش درمان، امکان بکارگیری پزشکان متخصص بازنشسته تا سقف 64 ساعت در هر ماه نیز فراهم شده تا بنا به نیاز هر مرکز، از ظرفیت‌های موجود استفاده شود.
وی افزود: در سال 1402 و با اخذ مصوبات لازم از هیئت‌مدیره و هیئت‌امنای سازمان، بازنگری دستورالعمل پرداخت مبتنی بر عملکرد (پرکیس) پزشکان با لحاظ نیازهای مراکز درمانی و در اولویت قرار گرفتن مناطق محروم، انجام و جهت اجرا از ابتدای سال به مدیریت‌های درمان استان‌ها ابلاغ شد که می‌تواند نقش مؤثری در ارتقای کیفی و کمی خدمات درمان و جذب و نگهداشت پزشکان و درنهایت افزایش رضایتمندی مراجعان داشته باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا