دانستنی های سلامت

ارتباط “هویت یابی” و “اوقات فراغت” با مصرف مواد مخدر در دانشگاه‌ها

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بررسی‌های متعددی که در خصوص مصرف مواد مخدر در دانشگاه ها صورت گرفته نشان می‌دهد دو عامل “هویت یابی” و “اوقات فراغت” با بحث مواد مخدر و مصرف آن ارتباط داشته است.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از ایسنا؛ دکتر کلانتری در نشست علمی و تخصصی پیشگیری از اعتیاد، با بیان اینکه بررسی‌های متعددی که در خصوص مصرف مواد مخدر در دانشگاهها صورت گرفته دو عامل هویت یابی و اوقات فراغت بسیار پررنگ بوده که با بحث مواد مخدر و مصرف آن ارتباط داشته است، گفت: سن هویت‌یابی تقریبا از نوجوانی آغاز میشود و تا پایان جوانی امتداد پیدا میکند، اما سنین ۱۵ تا ۳۵ سالگی نقطه اوج آن است.

وی ادامه داد: اگر برای اینکه هویت یابی به نحو سالمی انجام شود زمینه سازی نکنیم، طبیعتا آسیب‌های متعددی گریبانگیر عزیزان ما خواهد شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: آنچه که در وزارت علوم پیگیری می‌شود تقویت گروههای اجتماعی است. حدود ۲۰ هزار مجموعه دانشجویی در دانشگاه‌ها داریم که مجموعه دانشجویی به صورت گروهی در قالب انجمن‌های علمی، کانون‌ها و تشکل‌ها فعال هستند.

وی با تاکید بر اینکه تقویت این مجموعه ها و زمینه سازی برای فعالیت آنها به شدت بر روی کاهش آسیبهای اجتماعی تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: داده‌های آماری موید آن است که به میزانی که مشارکت اجتماعی بالا میرود، مسئولیت اجتماعی ارتقاء پیدا میکند و فعالیتهای گروهی افزایش پیدا میکنند، در نتیجه میزان آسیبهای اجتماعی و استفاده از مواد مخدر به صورت خاص کمتر می‌شود.

کلانتری با اشاره به اینکه اوقات فراغت نیز با مصرف مواد مخدر ارتباط دارد، گفت: اگر نتوانیم کنداکتور فراغتی دانشجویان در دانشگاهها را به خوبی اداره کنیم و ارتقاء ببخشیم طبیعتا بخش عظیمی از فعالیتهای فراغتی دانشجویان در دانشگاهها ممکن است معطوف به مصرف مواد مخدر شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان خاطرنشان کرد: بر همین راستا مهارت افزایی در وزارتخانه در دستور کار قرار گرفته و این کار به صورت رسمی در بازنگری‌های رشته‌ای انجام می‌شود تا دانشجویان مهارت‌های حرفه‌ای‌شان برای ورود به عرصه زندگی واقعی افزایش یابد و به صورت فوق برنامه نیز مجموعه ای از فعالیت‌ها صورت گرفته است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا