کسب و کار

استانداردهای تولید واکسن‌های دام و طیور در موسسه رازی ارتقا می‌یابد

رئیس بخش لیوفیلیزاسیون موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، گفت: با نصب دستگاه پیشرفته  “خشک کن انجمادی” در بخش تولید واکسن های دام و طیور، فرایند خشک کردن به عنوان یکی از مهم ترین مراحل تولید واکسن، با استانداردهایی بالاتر انجام خواهد شد.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی؛ مجتبی کمال زارع، با اشاره به استفاده از دستگاه های متنوع در مراحل مختلف تولید واکسن های پزشکی و دامپزشکی در موسسه رازی، گفت: به منظور به روز رسانی و استفاده از دستگاه های مدرن و پیشرفته در بخش لیوفیلیزاسیون، دو دستگاه جدید فریز درایر برای واکسن های انسانی و دام و طیور تهیه و خریداری شده تا فرایند خشک شدن انجمادی به عنوان یکی از مهم ترین فرایندهای تولید واکسن، با استانداردهایی بالاتر در موسسه رازی انجام شود.

وی، افزود: یکی از این دستگاه ها، طی روزهای گذشته با تلاش و زحمت فراوان همکاران بخش لیوفیلیزاسیون، جانمایی و برای انجام فرایند خشک کردن واکسن های دام و طیور در این بخش، نصب و مستقر و به زودی وارد چرخه تولید خواهد شد. دستگاه دیگر نیز ویژه تولید واکسن های پزشکی است که عملیات نصب و بهره برداری از آن دستگاه را نیز پس از بررسی های تکمیلی، انجام خواهیم داد.

کمال زارع، با بیان این که این دستگاه ها از تولید کننده داخلی خریداری شده است، تصریح کرد: یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد موسسه رازی، طی چند سال اخیر با کسب تجربه در این موسسه و با تکیه بر توان مهندسان داخلی توانست دستگاهی مشابه با نمونه خارجی و با رضایتی قابل قبول بسازد و با توجه به عملکرد مناسب و نتایج رضایت بخش دستگاه که نمونه ای از آن طی دو سال اخیر در موسسه رازی نیز راهبری شد، همچنین با هدف حمایت از تولید داخلی، دو نمونه از این دستگاه با ظرفیت تولید هر کدام 20 هزار ویال برای نصب در این موسسه خریداری شد.

رئیس بخش لیوفیلیزاسیون موسسه رازی، از جمله قابلیت های این دستگاه را، تکرار پذیری تولیدات و کنترل پذیری مولفه های خلاء و دما به عنوان دو شاخص بسیار مهم در فرایند خشک کردن انجمادی نام برد و اضافه کرد: این امر به افزایش کیفی و حفظ رطوبت مناسب قرص های واکسن منجر می شود. ضمن این که افزایش ظرفیت تولید در کنار سایر مولفه ها، در پیشبرد اهداف موسسه رازی به ویژه در زمینه صادرات، تاثیری به سزا خواهد داشت.

به گفته وی، با بهره برداری از دستگاه فریز درایر جدید، حدود 20 تا 25 درصد به ظرفیت تولید واکسن های دام و طیور موسسه رازی افزوده می شود.

کمال زارع، هزینه خرید دستگاه ها را در مقایسه با نمونه خارجی، بسیار مقرون به صرفه خواند و تصریح کرد: نمونه های خارجی تا چهار یا پنج برابر مدل ایرانی قیمت دارند؛ حال آن که  همین دستگاهی که به دست توانمند مهندسان داخلی ساخته شده، دارای قابلیت هایی ارزشمند بوده و نتایجی مثبت نشان داده است.

رئیس بخش لیوفیلیزاسیون موسسه رازی، همچنین گفت: در سال های گذشته دو دستگاه خشک کن انجمادی از چین و آلمان خریداری شده بود که از نظر راهبردی و نرم افزاری چالش هایی وجود داشت اما در اقدامی اساسی، با همکاری اداره فناوری اطلاعات موسسه رازی، پس از به روزرسانی سیستم مانیتورینگ و کنترل این دستگاه ها، شبکه مانیتورینگ داخلی نیز برای مجموعه تعریف کردیم.

کمال زارع، مزیت این اقدام را، افزایش دقت، صحت و سهولت انتقال اطلاعات از بخش های تولید واکسن های پزشکی و دامپزشکی به سیستم مرکزی عنوان و تاکید کرد: با روزآمد شدن این سیستم، ضمن کاهش چشمگیر ضریب خطای انسانی، مسئله تکرارپذیری تولیدات که از مهم ترین مولفه های تعیین کننده در صنعت واکسن و داروسازی است، تضمین خواهد شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا