پیشگیری و درمان

ایمپلنت دندان

تغییرات زمانی، می‌تواند باعث از دست رفتن دندان‌های شما شود. این مسئله به طراوت لبخند شما ضربه می‌زند و ممکن است تأثیرات منفی روی روزمرگی شما در زمینه‌هایی مانند مصرف غذا بگذارد. برای افراد زیادی که دنبال یک راه‌حل دائمی برای دندان‌های از دست رفته خود هستند، ایمپلنت یک راه‌حل عالی برای دندان‌های از دست رفته است.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از ایسنا ، خوشبختانه، امروزه با ایمپلنت، افراد دیگر نگرانی در مورد از دست دادن دندان‌های خود ندارند و به دندان‌های مصنوعی روی نمی‌آورند. ایمپلنت گذاشتن در دهان هیچ مشکلی را برای شما به وجود نمی‌آورد و شما می‌توانید تا آخر عمر از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با ایمپلنت دندان به طور کامل آشنا شوید.

ایمپلنت دندان و کاربردهای آن

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی ممکن است با مشکل از دست دادن دندان‌های خود مواجه شوند. ایمپلنت دندان یا به عبارت ساده ایمپلنت، یک راه‌حل پزشکی است که برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته یا آسیب‌دیده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرآیند به طور عمده از دو قسمت اصلی تشکیل شده است: Fixture و Abutment.

Fixture (فیکسچر)

این قسمت از ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد. اصطلاحا به آن “فیکسچر” می‌گویند و همانند ریشه دندان طبیعی عمل می‌کند. طراحی دقیق و ساخت با دقت از مهم‌ترین ویژگی‌های این قسمت است تا کاملا طبیعی عمل کند.

Abutment (آباتمنت)

این بخش از ایمپلنت در بالای لثه قرار می‌گیرد و به عنوان نقطه اتصال بین فیکسچر و پروتز (روکش) ایمپلنت عمل می‌کند و روی آباتمنت پروتز دندان نصب می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی مصالح استفاده شده در ایمپلنت‌ها، تیتانیوم است. تیتانیوم به دلیل سازگاری بالا با استخوان فک، برای ساخت ایمپلنت‌ها استفاده می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود ایمپلنت‌ها به طور ثابت در محل خود قرار گیرند و هیچ گونه مشکلی برای استخوان فک ایجاد نشود.

کامپوزیت دندان

چه کسانی می‌توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند؟

ایمپلنت دندان به عنوان یک راه‌حل پزشکی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته یا آسیب‌دیده به شمار می‌رود. این روش مناسب برای افرادی است که به دلایل مختلفی دندان‌های خود را از دست داده‌اند یا نیاز به جایگزینی دندان‌های مصنوعی دارند. افراد با شرایط زیر می‌توانند از ایمپلنت استفاده کنند.

 1. افرادی که تمام دندان‌های فک جلو یا فک عقب خود را از دست داده باشند.
 2. افرادی که یکی از دندان‌های جلو خود را از دست داده‌اند.
 3. افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند.
 4. افرادی که نمی‌توانند از دندان‌های مصنوعی استفاده کنند.
 5. افرادی که به بهبود گفتار خود علاقه دارند.

برخی موارد و شرایط خاص ممکن است باعث محدودیت در استفاده از ایمپلنت شوند که بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. کاشت دندان یک راه‌حل دائمی و موثر برای مشکلات دندانی شماست.

کدام افراد نمی‌توانند از ایمپلنت استفاده کنند؟

 • افراد مبتلا به عفونت دندان یا فک: افرادی که با عفونت دندان یا فک مواجه هستند، باید در ابتدا عفونت را درمان کنند و سپس اقدام به ایمپلنت کنند. در غیر این صورت، ایمپلنت ممکن است به عنوان عاملی برای مشکلات دندانی بیشتر عمل کند.
 • افراد مبتلا به دیابت: افراد دیابتی باید موارد خاصی را در نظر بگیرند. ایمپلنت در افراد دیابتی ممکن است مشکلات خاصی ایجاد کند. لذا قبل از اقدام به ایمپلنت، نیاز است تا میزان قند خون توسط پزشک معالج بررسی شود و در صورت کنترل بودن دیابت، ایمپلنت قرار داده شود. با این وجود، برای افراد دیابتی همچنان احتیاط‌های ویژه‌ای وجود دارد.
 • افراد مصرف‌کننده دخانیات: افرادی که سیگار می‌کشند، باید مصرف دخانیات را کاهش دهند یا بهترین حالت، آن را متوقف کنند. مصرف سیگار می‌تواند موجب مشکلات در فرآیند ایمپلنت دندان شود. قبل از انجام ایمپلنت، بهتر است این افراد با پزشک مشورت کنند.
 • افرادی که داروهای ضد انعقاد خون یا آسپرین مصرف می‌کنند: این افراد باید در مورد قطع داروهای خود قبل از ایمپلنت با پزشک خود مشورت کنند. اکثرا باید ۵ تا ۷ روز قبل از جراحی داروهای خود را قطع کنند.
 • افراد تحت رادیوتراپی یا درمان با بیس‌فسفونات: افرادی که تحت رادیوتراپی به‌ویژه در ناحیه فک و صورت بوده‌اند و همچنین بیمارانی که طولانی‌مدت تحت درمان با بیس‌فسفونات قرار گرفته‌اند، باید از ایمپلنت پرهیز کنند.
 • بارداری: ایمپلنت در دوران بارداری یکی از مواردی است که پزشکان به شدت با انجام آن در این دوران مخالفت می‌کنند. انجام این جراحی در دوران بارداری ممکن است برای مادر و جنین مخاطراتی داشته باشد؛ بنابراین تا حد امکان از ایمپلنت دندان در این دوران پرهیز شود.

مزایای استفاده از ایمپلنت

جای خالی دندان‌ها می‌تواند ظاهر نامناسبی را به وجود آورد، استفاده از ایمپلنت می‌تواند این کمبود زیبایی را جبران کرده و به شما اعتماد به نفس بیشتری ببخشد. گاهی اوقات خرابی‌های به وجود آمده در دندان‌ها، منجر به از دست دادن کامل دندان نمی‌شود. در این گونه مواقع می‌توان از روش‌های دیگر مانند کامپوزیت دندان برای ترمیم آن استفاده کرد. همچنین ایمپلنت یکی از سریع‌ترین روش‌های جایگزینی دندان‌های از دست رفته است.

عوارض و خطرات ایمپلنت

 • استفاده از ایمپلنت، ممکن است با عوارض کوتاه‌مدت یا بلندمدت همراه باشد. برخی از این عوارض ممکن است ناشی از مشکلات درمانی نادرست یا عدم رعایت بهداشت دهانی باشند؛ بنابراین انتخاب یک پزشک متخصص در زمینه ایمپلنت و رعایت نکات بهداشتی می‌تواند میزان عوارض را به شکل چشم‌گیری کاهش دهد. به موارد زیر در خصوص خطرات و عوارض ایمپلنت توجه داشته باشید:
 • عفونت در محل کاشت: عفونت می‌تواند یکی از عوارض جدی ایمپلنت باشد. برای جلوگیری از عفونت، رعایت بهداشت دهانی و دندانی حیاتی است.
 • آسیب به دندان‌های مجاور: در برخی موارد، ایمپلنت ممکن است به دندان‌های کناری آسیب برساند و باعث مشکلات در آن‌ها شود.
 • مشکلات عصبی: در موارد نادر، ایمپلنت ممکن است به عصب‌های حسی در اطراف آن آسیب برساند که باعث درد، بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن لثه‌ها، لب‌ها و چانه فرد می‌شود.
 • مشکلات سینوسی: اگر ایمپلنت‌های دندان در فک بالا قرار داده شوند و از حفره‌های سینوس (بیضی شکل) فرد بیرون بزنند، ممکن است مشکلات سینوسی ایجاد شود.

با توجه به عواضی که گفته شد، بهتر است برای انجام ایمپلنت به پزشکان با تخصص و تجربه بالا مراجعه کنید.

مراحل ایمپلنت دندان

جراحی ایمپلنت معمولا به عنوان یک جراحی سرپایی انجام می‌شود که به مرحله‌های مختلفی تقسیم می‌شود و بین هر مرحله زمانی برای بهبود دادن آسیب‌ها و درمان فراهم می‌شود. روند قرار دادن ایمپلنت شامل مراحل زیر می‌شود:

 • در مرحله اول، پزشک افراد را معاینه کرده و تعیین می‌کند که چه نوع و چند عدد ایمپلنت برای آن‌ها مناسب است.
 • اگر دندانی در محل مورد نظر آسیب دیده باشد، پیش از کاشت ایمپلنت، دندان معیوب برداشته می‌شود.
 • در برخی موارد، استخوان فک نیاز به تقویت و پیوند استخوان دارد تا ایمپلنت به درستی جایگذاری شود.
 • پس از آماده‌سازی استخوان، پایه ایمپلنت در مکان مناسب کاشته می‌شود. این پایه به عنوان ستون اصلی ایمپلنت عمل می‌کند.
 • پس از کاشت پایه ایمپلنت، استخوان شروع به رشد و ترمیم می‌کند. این مرحله ممکن است مدتی به طول بیانجامد.
 • برای تهیه دندان مصنوعی، رنگ دندان‌های اطراف ایمپلنت انتخاب شده و قالب‌گیری انجام می‌شود. سپس اطلاعات به لابراتور ارسال می‌شود.
 • پس از تهیه دندان مصنوعی به پایه ایمپلنت متصل می‌شود و فرآیند نصب نهایی تکمیل می‌شود.

هزینه ایمپلنت دندان

هزینه ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد و محدوده خاصی ندارد. این هزینه توسط عوامل زیر تعیین می‌شود:

 • تعداد ایمپلنت‌ها
 • نیاز به پیوند استخوان
 • موقعیت جغرافیایی
 • جراحی‌های همراه

به طور متوسط، قیمت هر واحد ایمپلنت بین 2 میلیون تومان تا 10 میلیون تومان متغیر است. برای دقت بیشتر و برای تعیین هزینه دقیق باید با متخصص ایمپلنت دندان کلینیک دندانپزشکی آتن مشورت کنید تا به نیازها و شرایط خاص خودتان بپردازید. عصب کشی یکی دیگر از روش‌ها برای ترمیم دندان‌هاست که در این روش نیازی به کاشت مجدد دندان وجود ندارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا