کسب و کار

بازدید مدیر تحقیق و توسعه موسسه رازی از مراکز واکسن‌سازی چین

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، به دعوت وزارت جهاد کشاورزی ضمن سفر به چین، از مراکز واکسن سازی و آکادمی علوم این کشور دیدن کرد.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی؛ سید رضا بنی هاشمی، مدیر تحقیق و توسعه موسسه رازی، با دعوت وزارت جهاد کشاورزی به همراه جمعی از مدیران، محققان و سرمایه گذاران بخش خصوصی در سفری به کشور چین، از مراکز تحقیقاتی، بانک ژن، بیوتکنولوژی، کشاورزی صنعتی،  مراکز واکسن سازی و آکادمی علوم چین بازدید کرد.

این سفر که با هدف حضور تیمی از وزارت جهاد کشاورزی به سرپرستی کاظم خاوازی قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در پنجمین نشست کمیته مشترک همکاری‌های ایران و چین انجام گرفت، در نشستی با حضور خاوازی، ماشیانگ معاون وزارت کشاورزی چین و همچنین سفیر ایران در چین، بر توسعه همکاری‌های مشترک کشاورزی بین دو کشور تاکید شد و یادداشت تفاهم همکاری متقابل بخش کشاورزی به امضا رسید.

گفتنی است مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیش از 90 سال سابقه فعالیت یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز علمی و تحقیقاتی کشور شناخته می‌شود. این مؤسسه فعالیت خود را در سال 1303 تحت نظارت وزارت فلاحت و فوائد عامه (وزارت کشاورزی وقت) با تحقیقات پیرامون راههای مبارزه با بیماری خانمانسوز طاعون گاوی که با تلف کردن صدها هزار راس گاو حیات دامی کشور را مورد تهدید قرار داده بود آغاز کرد و پس از مدت کوتاهی با تولید و عرضه واکسن موثر علیه بیماری مزبور دوره نوینی از مبارزه علیه بیماریها در کشور پایه گذاری نمود. به فاصله کوتاهی پس از این موفقیت کار بر روی تولید انواع واکسن‌ها و سرم‌های مصرف پزشکی در دستور کار مؤسسه قرار گرفت. مسئله‌ای که حائز اهمیت می‌باشد این است که دوران شکوفایی و رشد و توسعه مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی مربوط به دوران پس از واگذاری مدیریت مؤسسه به متخصصان داخلی در سال 1329 می‌باشد و خوشبختانه بخش عمده‌ای از واکسن‌ها و دیگر فرآورده‌های بیولوژیک در این سال‌ها مورد تحقیق و تولید قرار گرفته‌اند. در سال‌های پس از انقلاب اسلامی روند فعالیت‌ها در مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از لحاظ کمی و کیفی گسترش پیدا کرد به طوری که تحقیق و تولید عمده ای از واکسن‌های دامی و انسانی از جمله واکسن‌های اوریون، سرخجه و سه‌گانه (سرخک ، سرخجه و اوریون) در این سالها انجام گرفت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا