کسب و کار

حجت الاسلام خسروپناه: موسسه رازی مظهر حکمت و علم نافع در کشور است

 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بر لزوم شناساندن هرچه بیشتر دانشمندان و حوزه فعالیت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به آحاد جامعه تاکید کرد.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، حجت الاسلام عبدالحسین خسرو پناه در بازدید از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موسسه رازی، به واسطه دستاوردهای ارزنده و خدمات گسترده به جامعه، مظهر حکمت و علم نافع در کشور است و لازم است شورای عالی انقلاب فرهنگی برنامه ای برای بازدید دانش آموزان و دانشجویان از این مجموعه مصوب کند تا با تحقیقات و تلاش های ۱۰۰ ساله محققان رازی آشنا شوند که چه کارهای بزرگی در این مجموعه توسط پژوهشگران و محققان آن انجام شد و نسل های بعدی این میراث ارزشمند را حفظ کردند.

وی افزود: تحقیقات، آموزش و تولید در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در راستای نیازهای کشور است؛ لذا به محققان و پژوهشگران مجموعه سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) و زیر مجموعه های آن تبریک و خداقوت می گویم و شورای عالی انقلاب فرهنگی از هیچ کمکی برای رفع چالش های موسسه رازی و مراکز تابعه سازمان تات دریغ نخواهد کرد.

حجت الاسلام خسروپناه با تاکید برحفظ نام و یاد محققان رازی از ابتدا تاکنون تاکید گفت: باید نام این دانشمندان در کتب درسی زنده بماند ضمن این که در کشور موزه ای تاسیس شود تا با نصب سردیس و تندیس آن ها، فرزندان مان از دوران ابتدایی با این دانشمندان آشنا شوند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: این شورا به غیر از تصویب سند امنیت غذایی، می تواند سندهایی جزئی تر یا ماده واحده ای برای توسعه بیشتر موسسه رازی به تصویب برساند تا موانع و چالش های موجود برطرف شود.

حجت الاسلام خسرونژاد با بیان این که موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، مجموعه ای میان رشته ای است که هم با محیط زیست، وزارت علوم و وزارت بهداشت در ارتباط است و باید موانع توسعه ای آن رفع شود، تاکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی وظیفه تسهیل گری در  مسیر فرایند سیاست گذاری و به تعبیر دقیق تر حکمرانی را به عهده دارد؛ بنابراین این شورا باید تسهیل گری حکمرانی موسسه رازی را دنبال کند.

وی، همچنین در خصوص جذب اعتبارات برای موسسه رازی گفت: با توجه به این که برنامه هفتم توسعه در حال بازنگری است، مسئولان سازمان تات و موسسه رازی، وظایف و گستره فعالیت های خود را هر چه سریع تر به طور دقیق ارسال کنند تا در تدوین این برنامه مدنظر قرار گیرد و اگر چه وظیفه تخصیص اعتبار با سازمان برنامه و بودجه است، اما می توان با پیشنها یک ماده واحده به شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان برنامه و بودجه اعتبار بیشتری را در اختیار سازمان تات قرار دهد.

حجت الاسلام خسروپناه، تصریح کرد: در تخصیص اعتبار، باید خروجی و دستارودهایی که موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی برای کشور  دارد، مدنظر قرار گیرد زیرا دستاوردهای آن، بسیار بیشتر از بودجه ای است که به این موسسه اختصاص می یابد و اگر کل مجموعه نظام و دولت از موسسه رازی حمایت و پشتیبانی نکند، ناچار است هزینه هایی به مراتب سنگین تر متحمل شود و این از حکمت به دور است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، فعالیت های تحقیقاتی و مقاله های محققان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی را، پژوهش هایی کاربردی خواند و افزود: مقالات محققان و اعضای هیئت علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، کاربردی و کارآمد است و با تدوین آیین نامه اختصاصی ارتقا توسط سازمان تات، در کنار کار پژوهشی، موضوع کارآمدی فعالیت های پژوهشی نیز مدنظر قرار گرفته است و در نتیجه درآمد و تولید در این بخش بیشتر از هزینه ها خواهد بود.

حجت الاسلام خسروپناه در پایان اظهار کرد: به درستی که نامی نیک بر موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی نهاده شده و دانش و حکمت و علم نافع، به صورت توأمان در این مجموعه تحقق یافته است.

 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بازدید از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، با همراهی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از موزه دائمی روابط عمومی و بخش جانوران سمی این مجموعه دیدن کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا