کسب و کار

داروهای فاسد شده را با این روش معدوم‌ کنید

یکی از کارهای لازم در خانه‌داری، بررسی داروهای موجود در خانه است تا آنهایی که تاریخ مصرفشان پایان یافته، معدوم‌ شوند.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از ایرنا؛ یکی از معضلات نگه داشتن دارو در خانه، پدیده داروخانه‌های خانگی است؛ همه ما مقدار زیادی داروی اضافه در خانه داریم که باید حواسمان به تاریخ مصرف و نحوه مصرف آنها باشد.

خانه تکانی عید یک زمان طلایی برای سر و سامان دادن به این داروها است. بنابراین یکی از کارهای لازم در زمان خانه تکانی، بررسی داروهای موجود در خانه است تا  آنهایی که تاریخ مصرفشان پایان یافته، معدوم‌ شوند.

اما نکته ای که اغلب مردم نمی دانند، چگونگی معدوم‌کردن‌داروها است.‌چون‌این داروها از ترکیبات شیمیایی تشکیل شده اند که باید مراقب وارد شدن آن در طبیعت بود.

سرپرست گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو در این زمینه می‌گوید:  امحاء هریک از داروهای بلااستفاده و تاریخ گذشته حتما باید به صورت اصولی انجام شود.

دکتر راضیه کشاورز ملکی بر این باور است که امحاء غیراصولی برخی از داروها باعث ایجاد آسیب به طبیعت و حتی به مخاطره افتادن سلامت سایر افراد می‌شود.

وی این نکته را عنوان کرد که برای جلوگیری از مصرف این مواد توسط کودکان، حیوانات خانگی یا دیگر افراد، به محض اینکه مورد نیاز نباشند، باید سریعاً از طریق فاضلاب دور ریخته شوند.

وی افزود: داروهای غیر مخدر مجاز به امحاء از طریق فاضلاب شامل داروهایی مثل شکل مقعدی دیازپام و متیل فنیدیت هستند، داروهای مخدر مجاز به امحاء از طریق فاضلاب نیز شامل نورفین، فنتانیل، هیدروکودون، هیدرومورفون، مپریدین، متادون، مورفین، اکسی کودون، اکسی مورفون هستند.

داروهای فاسد شده را با این روش معدوم‌ کنید

سرپرست گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی فرآورده‌های سلامت تصریح کرد: شربت متادون که برای درمان نگهدارنده اعتیاد به مواد مخدر توسط پزشک تجویز می‌شود، بسیار خطرناک است و به هیچ عنوان نباید این دارو را در یخچال و در دسترس کودکان و یا در ظروف مخصوص فرآورده‌های خوراکی و نوشیدنی مثل بطری نوشابه نگهداری کرد، چون به اشتباه ممکن است خورده شود و منجر به مرگ شود.

به گفته وی، برای امحاء این دارو نیز باید آن را در فاضلاب ریخته و بطری پس از آبکشی دور انداخته شود.

داروهای فاسد شده را با این روش معدوم‌ کنید

وی درمورد داروهای قابل دور ریختن در صورتی که برچسب دارو، روش خاصی را برای دور ریختن و امحای دارو توصیه نکرده باشد، توضیح داد: درصورتی که دارویی در لیست داروهای قابل دور ریختن از طریق فاضلاب (مثل بنزودیازپین‌ها و مخدرها) قرار نداشته باشد توصیه می‌شود داروها از طریق معمول و سطل زباله منزل با استفاده از روش‌ های زیر دور ریخته و امحاء شود.

ملکی یاد آور شد: داروها بدون خردکردن قرص‌ها و کپسول ها، از بسته بندی اصلی خارج و با مواد ناخوشایندی مانند تفاله چای یا قهوه مخلوط شود.

مخلوط در کیسه پلاستیکی در بسته قرار گرفته و سپس داخل سطل زباله انداخته شود. مخلوط حاصل را می‌توان در قوطی حلبی خالی یا دیگر ظروف مشابه ریخته تا از نشت دارو یا ریختن آن به بیرون از سطل زباله جلوگیری شود.

وی این توصیه را هم بیان کرد که قبل از دور انداختن بطری خالی دارو، دستور مصرف روی آن را برای جلوگیری از مصرف نابجا حتما باید مخدوش شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا