دانستنی های سلامتکسب و کار

درمان و بستری “کودکان زیر ۷ سال” رایگان شد

معاون درمان وزارت بهداشت از رایگان شدن بستری و درمان کودکان زیر ۷ سال در مراکز دولتی خبر داد.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ سعید کریمی امروز در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر و تشریح دستاوردهای معاونت درمان در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: خبر خوش ما برای مردم این است که رایگان شدن خدمات بستری و سرپایی شیرخواران و کودکان زیر 7 سال در مراکز دولتی و دانشگاهی در شورای عالی بیمه سلامت مصوب شده و سازمان برنامه و بودجه نیز آن را تایید کرده است و این موضوع در هیئت دولت نیز مصوب شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: مصوبات هیئت دولت برای درمان رایگان کودکان زیر 7 سال به‌زودی به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ می‌شود تا اگر کودکان زیر 7 سال بیمار شدند به طور رایگان در مراکز دولتی بستری و درمان شوند.

درمان رایگان 3 دهک پایین درآمدی، مددجویان بهزیستی و کمیته امداد

وی ادامه داد: همچنین 3 دهک نخست جامعه، مددجویان بهزیستی و افراد تحت پوشش کمیته امداد نیز از خدمات رایگان برخوردار می‌شوند.

اضافه شدن 16000 تخت بیمارستانی در دولت سیزدهم

کریمی با بیان این‌که در دولت سیزدهم 16000 تخت بیمارستانی تجهیز و تکمیل شده است؛ گفت: 7000 تخت بیمارستانی دیگر نیز در آستانه افتتاح قرار دارد و تعداد تخت‌های آی‌سی‌یو نیز به بیش از 2600 تخت رسیده است.

جزئیات صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج

وی با اشاره به حمایت دولت از بیماران خاص و صعب العلاج نیز بیان کرد: برای درمان بیماران صعب العلاج 7000 میلیارد تومان در سال جاری تخصیص یافته استغ 57 بسته درمانی شامل ویزیت، دارو، توانبخشی و درمان این بیماران در معاونت درمان تکمیل و ابلاغ شده است. در زمان حاضر 300 بیماری نادر و صعب العلاج داریم که الان 100 مورد آن تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و امیدواریم تعداد بیماری‌های تحت پوشش افزایش یابد.

درمان 26000 بیمار مبتلا به هپاتیت سی

وی با بیان این‌که درمان قطعی هپاتیت سی هزینه‌بر بود؛ بیان کرد: حدود 80 هزار نفر در کشور به هپاتیت سی مبتلا هستند و پیش بینی این است که 160 هزار مبتلا به هپاتیت سی در کشور داشته باشیم زیرا تعدادی از بیماران به دلیل عدم آگاهی از بیماری خود، شناسایی نشده‌اند. در زمان حاضر درمان این بیماری تحت پوشش صندوق بیماران خاص و صعب العلاج قرار گرفت و بیش از 26000 بیمار به طور قطعی درمان شدند و بیماران صرفاً‌10 درصد هزینه درمان را از جیب خود پرداخت می‌کنند و مابقی هزینه را بیمه می‌پردازد.

وی با بیان این‌که غربالگری هپاتیت سی مورد توجه معاونت بهداشت وزارت بهداشت قرار دارد؛ خاطرنشان کرد: ممکن است تعدادی از کارتن‌خواب‌ها و معتادان متجاهر به این بیماری مبتلا باشند بنابراین غربالگری و شناسایی کامل مبتلایان مقداری سخت است.

صف کاشت حلزون شنوایی صفر شد

وی همچنین با اشاره به انجام رایگان جراحی کاشت حلزون شنوایی برای 2000 کودک در دولت سیزدهم گفت: صف انتظار برای کاشت حلزون به صفر رسیده است؛ اگر کاشت حلزون در سنین زیر 4 سال برای کودکان ناشنوا انجام شود علاوه بر این که شنوایی او اصلاح می‌شود گویش او نیز بهبود می‌یابد.

مراجعه 1.2 میلیون خارجی به ایران برای درمان

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان این‌که سالانه یک میلیون و 200 هزار نفر بیمار خارجی برای دریافت خدمات درمانی به ایران مراجعه می‌کنند؛ تصریح کرد: 200 مرکز گردشگری سلامت راه‌اندازی شده است؛ ناباروری، چشم پزشکی، ارتوپدی و درمان‌های زیبایی عمده علت مراجعه بیماران خارجی به ایران است. بیشترین گردشگران سلامت نیز از کشورهای همسایه شامل عراق، افغانستان، ترکیه و … مراجعه می‌کنند.

هزینه‌کرد سالانه هزار میلیارد تومان برای اتباع خارجی غیرمجاز

وی با بیان این‌که درمان اتباع خارجی غیرمجاز سالانه هزار میلیارد تومان برای وزارت بهداشت هزینه دارد؛ گفت: در سال جاری یک ردیف بودجه برای این امر درنظر گرفته شد اما تنها 100 میلیارد تومان بودجه به این موضوع اختصاص یافت. وقتی بیمار به مراکز درمانی ما مراجعه می‌کند از نظر انسانی مجبور هستیم که بیماران حتی اتباع غیرمجاز را نیز درمان کنیم اما امیدواریم در سال آینده بابت این موضوع بودجه‌ای در نظر گرفته شود.
توزیع 2800 پزشک در مناطق محروم

کریمی یادآور شد: سال گذشته 2800 نفر پزشک در مناطق محروم توزیع شده‌اند تا دسترسی مردم به خدمات درمانی بهبود یابد. همچنین برای ایجاد انگیزه برای خدمت رسانی پزشکان در مناطق محروم، سقف کارانه در این مناطق برداشته شد.

اجرای 90 درصدی نسخ الکترونیک

وی با بیان اینکه اجرای نسخه الکترونیک از دی ماه 1400 آغاز شد؛ گفت: الان میزان اجرای نسخه نویسی الکترونیک بالای 90 درصد است.

ارتقای وضعیت درمان ناباروری در کشور

معاون درمان وزارت بهداشت درباره درمان زوجین نابارور نیز تصریح کرد: الان 126 مرکز سطح سه و تخصصی برای درمان ناباروری در کشور در حال فعالیت است که 15 مورد در دولت سیزدهم راه‌اندازی شده‌اند. همچنین 87 مرکز سطح دوم درمان ناباروری در دولت سیزدهم راه اندازی شد و طبق قانون هر دانشگاه علوم پزشکی باید یک مرکز ناباروری داشته باشد. 830 هزار مراجعه به مراکز ناباروری داشتیم که در 9 ماه نخست 82 هزار ای وی اف انجام شده است.

تشکیل تیم واکنش سریع در اورژانس‌ها

وی با اشاره به تشکیل تیم واکنش سریع در اورژانس‌های بیمارستان‌ها، گفت:  این تیم‌ها تشکیل شده تا در حوادث و بلایا، به موضوع ورود کند و روند ارائه خدمات را تسریع کند. همچنین اخیراً بسته ارتقای اورژانس را ابلاغ کردیم که بیماران بالای 12 ساعت در اورژانس‌ بیمارستان‌ها ماندگاری نداشته باشند‌.

اعطای مجوز دوراپزشکی به 37 مرکز

وی با بیان این‌که بحث دوراپزشکی قبلا استانداردی نداشت اما الان استانداردش ابلاغ شده؛ بیان کرد: 37 مرکز نیز مجوز دوراپزشکی را دریافت کرده‌اند.

ارتقای شاخص پیوند عضو در کشور

کریمی از ارتقای شاخص اهدای عضو خبر داد و گفت: شاخص اهدای عضو در ایران به 13.4 رسیده و در سال 1401 تعداد 3500 پیوند عضو انجام شد که یک رکورد به حساب می‌آید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا