دانستنی های سلامت

رشد جنین انسان ۲ هفته کامل در آزمایشگاه برای نخستین بار

باروری، از دست دادن زودهنگام بارداری و نقایص رشدی مادرزادی را می‌توان با بررسی دقیق‌تر آنچه بلافاصله پس از نفوذ تخمک بارور شده در دیواره رحم در ابتدای بارداری اتفاق می‌افتد، بهتر درک کرد. اما چالش‌های اخلاقی و فنی توانایی ما را برای مطالعه این مراحل حیاتی رشد جنین انسان با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از تابناک با تو؛ دانشمندان موفق شده‌اند مدل‌های جنین انسان را از سلول‌های بنیادی کشت‌شده در آزمایشگاه پرورش بدهند. این کار در ضمن نمای منحصر به فردی از اولین هفته مهم پس از کاشت سلول تخم در دیواره رحم انسان هم به دست می‌دهد.

ماه اول هنوز تا حد زیادی یک جعبه سیاه محققان است. مدل جنین انسان مشتق شده از سلول‌های بنیادی، روشی اخلاقی و در دسترس برای بررسی این دوره محسوب می‌شود. (عقیده محققان البته)

این تیم تحقیقاتی بین‌المللی، سلول‌های بنیادی مشتق شده از انسان را که به‌طور ژنتیکی اصلاح‌نشده بودند و تمایز نیافته بودند به ساختار‌های پیچیده‌ای تبدیل کردند که رشد جنینی انسان را تقلید می‌کنند.

این فرآیند توانایی خودسازمان‌دهی چشمگیر سلول‌های بنیادی انسانی را نشان می‌دهد و پیشرفت اخیر در تولید سلول‌های بنیادی شبه جنینی را یک گام پیش می‌برد تا روش جدیدی را برای مطالعه پدیده‌هایی در اختیار محققان قرار دهد که تاکنون از دید ما پنهان مانده‌اند.

دانشمندان برای اولین بار جنین انسان را ۲ هفته کامل در آزمایشگاه رشد دادند (یک پزشک)

از این طریق شیوه‌ای که سلول‌های اولیه جفت و لایه سلول‌های کیسه آب را می‌سازند می‌توان بهتر بررسی کرد.

تحقیقات قبلی نشان داد که سلول‌های بنیادی با منشا جنین موش می‌توانند به‌طور مصنوعی هدایت شوند تا به بافت‌هایی تمایز یابند و به سه نوع اصلی بافت بدن تبدیل می‌شوند.

دانشمندان شرایط بهینه از جمله تعداد سلول‌ها، نسبت‌های درون مخلوط سلولی، و ترکیبات کشت را برای مراحل مختلف، از زمانی که لانه گزینی ۷ تا ۸ روز پس از لقاح رخ می‌دهد، تعیین کردند.

این مدل‌ها مجموعه‌ای از تمام دودمان‌ها و اجزای شناخته‌شده جنین‌های انسان در مراحل اولیه، از جمله اپی بلاست، هیپوبلاست، مزودرم خارج جنینی، تروفوبلاست و کیسه زرده را ساختند.

نویسندگان خاطرنشان می‌کنند که جنین حاصل از سلول بنیادی انسانی مشابه جنین‌های عادی نیستند، اما مدلی هستند که فرصت‌های تحقیقاتی عظیمی را به وجود می‌آورند.

مدل‌های می‌توانند برای آشکار کردن سیگنال‌های بیوشیمیایی و مکانیکی که رشد مناسب را در این مرحله اولیه بارداری تضمین می‌کنند، و راه‌هایی که در آن توسعه ممکن است اشتباه شود، مورد استفاده قرار گیرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا