زندگی سالمکسب و کار

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی: توسعه پوشش بیمه، فرصتی ارزشمند برای غلبه بر چالش ناترازی منابع است

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در نشست خبری به‌مناسبت آغاز هفته تأمین‌اجتماعی – 19 تا 25 تیر ماه – ضمن ارائه گزارشی مختصر از عملکرد و نظام مسائل حوزه تأمین‌اجتماعی؛ افق پیش‌روی این سازمان را کاملاً روشن توصیف و نسبت به تحول در نظام تأمین‌اجتماعی و رفع مشکلات و حل چالش‌های مربوط به حوزه‌های مختلف بیمه‌ای، درمانی و اقتصادی ابراز امیدواری کرد.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تامین اجتماعی؛ میرهاشم موسوی با اشاره به این‌که در دوره مدیریتی جدید، بالغ بر یک میلیون و 920 هزار بیمه‌شده جدید به سازمان تأمین‌اجتماعی اضافه شده و طبق برآوردهای انجام شده، ماهانه بیش از هزار میلیارد تومان آورده مالی پایدار برای سازمان تأمین‌اجتماعی ایجاد کرده است، افزود: پوشش بیمه‌ای جمعیت فاقد بیمه اجتماعی علاوه بر اینکه مطابق قانون اساسی از تکالیف سازمان تأمین‌اجتماعی است به مثابه پنجره‌ای جمعیتی، فرصتی مغتنم برای مدیریت پایدار منابع در سازمان است.

وی در این نشست که با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه و نیز معاونان و جمعی از مدیران این سازمان برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد ماه ذی‌الحجه و همچنین گرامیداشت هفته تأمین‌اجتماعی گفت: اگر حکمرانی تأمین‌اجتماعی بر اساس اسناد بالادستی و اصول 3، 29 و 43 قانون اساسی و در قالب نظام چندلایه تأمین‌اجتماعی برای حفظ و صیانت از توانمندی بیمه‌شدگان در بخش کسب و کار تلاش می‌کند، برای این است که احساس آسایش و امنیت به نسل‌های آتی منتقل شود و خدماتی که امروز ارائه می‌شود؛ برای آیندگان نیز به بهترین نحو ارائه شود.

موسوی با اشاره به اینکه یکی از اسناد بالادستی مورد توجه در سازمان تأمین‌اجتماعی سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه رفاه و تأمین‌اجتماعی است، گفت: این سند ارزشمند، مسیر غلبه بر چالش‌ها در حوزه تأمین‌اجتماعی را به خوبی نشان می‌دهد؛ چراکه این سیاست‌ها هم چالش‌های حوزه تأمین‌اجتماعی را به‌دقت شناسایی کرده و هم راه‌حل‌های غلبه بر آنها را مشخص کرده است و از این حیث کار سیاست‌گذاری، تصمیم‌گیری و اقدام و عمل را برای متولیان این حوزه‌ها آسان کرده است. اگرچه بخشی از این سیاست‌ها پیش از این در دیگر اسناد نیز مطرح شده بود اما سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در واقع بسته کاملی است از هر آنچه که در مسیر توسعه و تحول تأمین‌اجتماعی لازم و مورد نیاز است.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با اشاره به اینکه بلافاصله پس از استقرار مدیریت جدید سازمان در سال 1400، تمرکز روی نظام مسائل این حوزه صورت گرفت، اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی سازمان، ناپایداری منابع و در کنار آن استقراض بی‌رویه از نظام بانکی برای اجرای تعهدات در سنوات گذشته بود؛ به‌نحوی‌که از سال 1393 تا 1400 حدود 106 هزار میلیارد تومان استقراض از نظام بانکی اتفاق افتاده بود.
وی در ادامه گفت: در طول دوره فعالیت سازمان تأمین‌اجتماعی، تغییراتی در حوزه جمعیتی و در بحث امید به زندگی اتفاق افتاده بود که مدیران حوزه های مرتبط با فعالیت سازمان و برخی مدیران سازمان در گذشته به هر دلیل به‌جای استفاده بهینه از فرصت‌های موجود، برای تأمین مالی تعهدات تصمیماتی اتخاذ کرده بودند که بعضاً چالش‌هایی برای صندوق به‌وجود آورده است که یکی از آن چالش‌ها، بازنشستگی‌های پیش از موعد است که امروز سهم آن در کل موارد بازنشستگی به بیش از 50 درصد کل بازنشستگی‌ها رسیده است.
موسوی با اشاره به اینکه اجرا نشدن اصلاحات سنجه‌ای (پارامتریک) و سایر اصلاحات موردنیاز، متناسب با سیر تحولات اجتماعی و اقتصادی کشور از دیگر چالش‌هایی بود که در همان سال اول استقرار مدیریت جدید در سازمان شناسایی شد، گفت: در مقطع آغاز به کار مدیریت جدید؛ در بخش اقتصادی نیز سازمان با چالش‌هایی روبه‌رو بود که از جمله آنها می‌توان به پایین‌بودن نرخ بازدهی دارای‌ ها اشاره کرد. برخی مداخلات غیرحرفه‌ای و عموماً سیاسی در شستا نیز از دیگر چالش‌های حوزه اقتصادی بود که با عنایت خداوند در دوره جدید و با رویکرد فسادستیزی دولت مردمی سیزدهم، بر آن غلبه کردیم. در بخش درمان نیز بالابودن هزینه‌های درمان چالشی جدی بود که از همان ابتدا در صدد تدبیر آن برآمدیم.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با تأکید بر این‌که با استمرار مدیریت فعلی، رویکردهای اصلاحی و تحولی نیز استمرار خواهد یافت، به 8 راهبرد تدوین شده در ابتدای این دوره اشاره کرد و افزود: از ابتدای قبول مسئولیت در این سازمان، تیم مدیریتی جدید 8 کلان راهبرد را برای عبور از چالش‌ها و اصلاح کژکارکردی‌های موجود در سازمان تأمین‌اجتماعی تدوین کرد که تا امروز براساس همین هشت راهبرد، اقدامات بسیار مهمی در حوزه‌های مختلف انجام گرفته است و تا وقتی همین مجموعه مدیریتی روی کار باشد براساس همین 8 راهبرد اقدام و عمل صورت خواهد گرفت.
موسوی با نام بردن از «توسعه پوشش بیمه‌ای» به‌عنوان یکی از راهبردهای اساسی مورد توجه در سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: این راهبرد علاوه بر اینکه در راستای اجرای اصل 29 قانون اساسی مبنی بر توسعه بیمه اجتماعی برای آحاد مردم است، برای بهبود ناترازی منابع نیز بسیار مفید و مؤثر است و از این جهات بود که به‌عنوان یکی از راهبردهای اساسی سازمان تأمین‌اجتماعی مورد توجه قرار گرفت. بر مبنای این راهبرد و به همت همکارانم در حوزه بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی اتفاقات خوبی در این دوره در زمینه گسترش پوشش بیمه به اقشار خارج از چتر بیمه‌ای رقم خورد.
وی افزود: در دوره مدیریتی جدید بالغ بر یک میلیون و 920 هزار بیمه‌شده جدید به سازمان تأمین‌اجتماعی اضافه شده که طبق برآوردهای انجام شده، ماهانه بیش از هزار میلیارد تومان آورده مالی پایدار برای سازمان تأمین‌اجتماعی ایجاد کرده است و این برای مجموعه‌ای که مشکل ناترازی و ناپایداری منابع دارد، دستاورد بسیار بزرگی است. طبق برآوردهای انجام‌شده، بین 5 تا 6 میلیون نفر از جمعیت کشور، کسانی هستند که هنوز بیمه اجتماعی ندارند و می‌توانند تحت پوشش سازمان تأمین‌اجتماعی قرار بگیرند. پوشش بیمه‌ای این جمعیت علاوه بر اینکه مطابق قانون اساسی از تکالیف سازمان تأمین‌اجتماعی است به مثابه پنجره‌ای جمعیتی، فرصتی مغتنم برای مدیریت پایدار منابع در سازمان است.
وی با اشاره به اینکه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، حداکثر 20 درصد از جمعیت 35 میلیونی کشور تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی بودند؛ اما امروز بیش از 73 درصد جمعیت هشتاد و چند میلیونی ایران تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی هستند، گفت: در سال‌های پس از انقلاب، دستاوردهای بسیار بزرگی در حوزه بیمه‌های اجتماعی و سلامت رقم خورده است. امروز در بسیاری از کشورها چنین گستره پوششی وجود ندارد و ما به‌نحوی در این زمینه پیشتاز هستیم. در مجمع اخیر اتحادیه بین‌المللی تأمین‌اجتماعی با تجربه کشوری آشنا شدیم که با جمعیت 8 میلیون نفر، تنها توانسته بود تنها 15 تا 20 درصد جمعیت خود را تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار دهد و بالاترین خدمتی که ارائه می‌کرد این بود که مبلغی را به‌عنوان پاداش سنوات خدمتی در پایان خدمت افراد به آنها ارائه بدهد. درحالی‌که سازمان تأمین‌اجتماعی در ایران 18 خدمت کلان به بیمه‌شدگان ارائه می‌کند که هر کدام از این کلان خدمات، زیرمجموعه‌های متعدد دارند.

بزرگ‌ترین تسویه بدهی بانکی در تاریخ نظام بانکی کشور

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی «اصلاح و ساماندهی صندوق با رویکرد توانمندسازی و پایداری منابع» را یکی از دیگر از راهبردهای کلان این سازمان عنوان کرد و گفت: زمانی‌که مسئولیت صندوق را پذیرفتیم، استقراض بی‌رویه یکی از چالش‌های اساسی تأمین اجتماعی بود و در دوره‌های قبلی با توجیهات مختلف اقدام به دریافت وام از نظام بانکی کرده بودند. با استقرار مدیریت جدید، در صدد درمان این بیماری برآمدیم و با عنایت خداوند و تلاش شبانه‌روزی همکاران، طی دو سال گذشته 106 هزار میلیارد بدهی سازمان تأمین‌اجتماعی به نظام بانکی را تسویه کردیم که بزرگ‌ترین تسویه بدهی بانکی در تاریخ نظام بانکی کشور است. این اتفاق بسیار خوب با مساعدت دولت مردمی سیزدهم و توجه و حمایت شخص رئیس‌جمهور محترم و همچنین همکاری مجلس انقلابی اتفاق افتاد که طی دو سال گذشته، حدود 180 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به سازمان تأمین‌اجتماعی را تأدیه کردند. یکی از ویژگی‌های خاص تأدیه بدهی دولت به سازمان تأمین‌اجتماعی در این دوره که هم از نظر مبلغ و هم از نظر نوع سهام واگذارشده بی‌نظیر بود و باعث شد سازمان تأمین‌اجتماعی بتواند چالش‌ها را پشت سر بگذارد و بدهی بانکی خود را تسویه کند، انتقال سهام شرکت‌های با وضعیت مالی به‌نسبت مناسب بود که در دوره‌های قبلی کمتر سابقه داشت و بیشتر سهام شرکت‌های زیان‌ده به سازمان واگذار می‌شد که به جای کمک به حل مشکلات، باری بود بر انبوه مشکلات سازمان تأمین‌اجتماعی.
وی درباره آثار مثبت تسویه بدهی 106 هزار میلیاردی سازمان تأمین‌اجتماعی به نظام بانکی گفت: وقتی این بدهی کلان را تسویه کردیم، اولاً از پرداخت سود تسهیلات دریافتی که سالانه معادل 25 هزار میلیارد و معادل بیش از کل سود دریافتی از فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان بود، رها شدیم و ثانیاً توانستیم از همین محل، 46 هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه در بانک رفاه داشته باشیم؛ یعنی هم دارایی‌های سازمان که در واقع دارایی‌های مردم است، حفظ شد و هم بزرگ‌ترین افزایش سرمایه نظام بانکی کشور رقم خورد و فرصتی هم برای حمایت جدی‌تر و مؤثرتر نظام بانکی از رونق تولید و کسب‌وکار فراهم شد.

توسعه خدمات مستقیم و رایگان، اولویت قطعی سازمان تأمین‌اجتماعی است

موسوی «توسعه کمی و کیفی خدمات بیمه‌ای و درمانی» را دیگر راهبرد مهم سازمان در دوره جدید مدیریتی توصیف کرد و افزود: با وجود مشکلات متعددی که در سازمان وجود داشت، از تکالیف خود در حوزه توسعه خدمت‌رسانی غافل نشدیم و در شرایط سخت اقتصادی، نه تنها کاهش خدمات نداشتیم بلکه بیش از همیشه افزایش خدمات را در سازمان تأمین‌اجتماعی رقم زدیم.
وی افزود: در حوزه درمان مستقیم، در حال حاضر روزانه حدود یک میلیون و 200 هزار خدمت ارائه می‌دهیم که 28 درصد از کل خدمات درمانی ما را تشکیل می‌دهد. در حوزه خدمات سرپایی در 1401 نسبت به 1400 معادل 18 درصد رشد داشته‌ایم و دربستری نیز 9 درصد افزایش را تجربه کردیم. همچنین با رویکرد پیشگیری و کاهش هزینه‌ها، شناسایی، پیشگیری و درمان دو بیماری دیابت و فشار خون در میان بیمه‌شدگان را در اولویت قرار دادیم و درحالی‌که تا قبل از روی کار آمدن مدیریت جدید تنها 5 مرکز تخصصی کنترل دیابت و فشار خون در سازمان تأمین‌اجتماعی داشتیم، امروز تعداد کلینیک‌های دیابت و فشار خون را به 185 مرکز رسانده‌ایم که در نوع خود دستاورد بی‌نظیری است. خدمات ناباروری را نیز از سال گذشته تحت پوشش قرار دادیم که طبق آخرین آمار 47 و 500 پرونده در این حوزه تشکیل شده است که این تعداد با رشد 12 برابری نسبت به سال 1400 همراه بوده و سازمان از این بابت 4000 میلیارد تومان پرداخت کرده است.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با تأکید بر این‌که توسعه خدمات مستقیم و رایگان، اولویت قطعی سازمان تأمین‌اجتماعی است، گفت: بودجه توسعه زیرساخت‌های خدمات درمانی در سال 1400 معادل 4500 میلیارد تومان بود که در سال 1401 به 9500 میلیارد تومان و در سال جاری به 11500 میلیارد تومان رسیده است که نشان‌دهنده رویکرد سازمان در دوره جدید برای توسعه خدمات درمانی رایگان خصوصاً در مناطق کمتربرخوردار است. در اسفند سال گذشته 78 پروژه توسعه و ایجادی کلنگ‌زنی شد که بیشترین تعداد این پروژه‌ها، پروژه‌های درمانی بودند. همچنین در سال گذشته 21 پروژه درمانی به بهره‌برداری رسید و پیش‌بینی می‌شود که امسال هم 29 پروژه به بهره‌برداری برسد. علاوه بر این در سال گذشته در 15 مرکز ارتقای شیفت و در 5 مرکز درمانی ارتقای سطح داشتیم و در حال حاضر نیز حدود 200 پروژه در حال اجرا داریم.

ارتقای خدمات رفاهی بازنشستگان

موسوی درباره اقدامات سازمان تأمین‌اجتماعی در حوزه ارتقای خدمات رفاهی بازنشستگان نیز گفت: بیمه تکمیلی بازنشستگان حدود 6 میلیون استفاده‌کننده و سالانه بیش از 4 هزار میلیارد تومان بار مالی برای سازمان تأمین‌اجتماعی دارد. با توجه به دغدغه بازنشستگان معزز سازمان، برای سال جاری 80 درصد به تعهدات بیمه تکمیلی اضافه شد و مبلغ سرانه آن به 205 هزار تومان رسیده که سازمان با تقبل سهم 50 درصدی از این تعهدات، برای هر نفر مبلغ 102 هزار و پانصد تومان را پرداخت می‌کند. تسهیلات قرض‌الحسنه بازنشستگان عزیز نیز از 8 میلیون در سال 1400 به 12 میلیون در سال 1401 و 20 میلیون تومان در سال 1402 رسیده که در سال گذشته این وام به 120 هزار بازنشسته عزیز پرداخت شد و در تلاشیم که امسال این تسهیلات را به افراد بیشتری پرداخت کنیم. سفر زیارتی رایگان مشهد مقدس در قالب طرح کرامت رضوی، خدمت دیگری است که در زمان کرونا متوقف شده بود و سال گذشته از سر گرفته شد و حدود 50 هزار نفر از بازنشستگان عزیز ما به صورت رایگان و با بهترین خدمات و عالی‌ترین کیفیت به زیارت حضرت ثامن‌الحجج (ع) اعزام شدند.
وی افزود: طی دو سال گذشته، مدت پرداخت غرامت ایام بارداری از 6 ماه به 9 ماه رسید و ارائه خدمات غیرحضوری آن نیز راه‌اندازی شد. در سال گذشته 15 هزار میلیارد تومان حمایت از کسب‌وکارها را در قالب پرداخت بیمه بیکاری داشتیم و امسال هم در راستای حمایت از کارفرمایان و کارآفرینان محترم، طرح بخشودگی جرایم بیمه‌ای را پس از دو سال آغاز کردیم که تا امروز 26 هزار کارگاه از این بخشودگی استفاده کردند.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با تأکید بر مشارکت جدی این سازمان در اجرای طرح دارویار گفت: در طرح دارویار بالغ بر 400 قلم داروی جدید تحت‌پوشش بیمه‌های پایه قرار گرفتند و به‌رغم هزینه‌هایی که به ما تحمیل شد در کنار وزارت محترم بهداشت و درمان ایستادیم. در پرداخت به داروخانه‌ها نیز بدهی‌ها تا پایان اردیبهشت 1402 را تسویه کردیم و بدهی‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی را نیز با وجود مطالبه نسبتاً قابل توجهی که از وزارت بهداشت داریم، به خاطر این‌که این وزارتخانه را شریک استراتژیک خود می‌دانیم، تا پایان 1401 پرداخت کردیم و تنها سه ماهه 1402 باقی مانده است که این معوقه سه ماهه به نسبت دوره‌های قبل کم‌نظیر است.

160 میلیون مراجعه غیرحضوری در یک سال

وی با اشاره به اینکه دیگر راهبرد مهم سازمان تأمین‌اجتماعی «هوشمندسازی» است، اظهار داشت: در دوره‌های گذشته کارهای خوبی در حوزه هوشمندسازی انجام گرفت؛ اما در دوره فعلی “هوشمندسازی” به‌عنوان یک راهبرد مهم و اولویت راهبردی تعیین شد. طبق آخرین آمار در سال گذشته چیزی حدود 160 میلیون مراجعه غیرحضوری به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی صورت گرفته و در این بخش 44 میلیون خدمت غیرحضوری نیز به مخاطبان ارائه شده است. تا سال 1400 حدود 43 خدمت به‌صورت غیرحضوری در سازمان تأمین‌اجتماعی ارائه می‌شد که این عدد امروز به 57 خدمت رسیده است.
وی افزود: درصد اجرایی‌شدن و پیشرفت نسخه الکترونیک در سال 1400 بین 60 تا 70 درصد بود و در دوره مدیریت قبلی اهتمام خوبی به این موضوع شده بود اما این عدد، امروز به بیش از 97 درصد رسیده است و جز در موارد خاص قطعی برق و اینترنت تقریباً می‌توان گفت که نسخه‌نویسی دستی و کاغذی نداریم. در نسخه‌پیچی پاراکلینیک هم شاهد پیشرفت بیش از 90 درصدی هستیم. همچنین به‌طور میانگین سالانه بیش‌از 7.5 میلیون مشاوره غیرحضوری از طریق سامانه 1420 به بیمه‌شدگان سازمان ارائه می‌شود و با تدارکی که درباره استفاده از هوش مصنوعی شده است، امیدواریم با راه‌اندازی امکان ارتباط هوشمند، تعداد این مشاوره‌ها در آینده افزایش داشته باشد.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با اشاره به تدارک سازمان برای توسعه پوشش بیمه به شاغلان پلتفرمی، نسبت به آغاز به کار آن در سال جاری ابراز امیدواری کرد و افزود: در حالی ما به راه‌اندازی این بیمه نزدیک می‌شویم که در نشست اخیر اتحادیه بین‌المللی تأمین‌اجتماعی مقرر شد در آینده نشستی برای بررسی این موضوع و روش‌های توسعه پوشش بیمه به مشاغل نوپدید و پلتفرمی برگزار شود و این یعنی ما در این حوزه جلوتر از خیلی از کشورها هستیم.

تمرکز بر افزایش تولید و سود و حفظ ارزش دارایی‌های سازمان

موسوی با تأکید بر اینکه در حوزه اقتصادی علاوه بر نقش حاکمیتی سازمان در حوزه اقتصادی، روی افزایش تولید و سود تمرکز کرده‌ایم، گفت: در دوره جدید با آگاهی نسبت به اینکه سازمان تأمین‌اجتماعی باید نقش حاکمیتی خود را در حوزه‌های مختلف اقتصادی ایفا کند، بر افزایش تولید و سود و همچنین حفظ ارزش دارایی‌های سازمان تأمین‌اجتماعی تمرکز کرده‌ایم. در همین راستا در شستا 12 راهبرد کلان اقتصادی را طراحی کرده‌ایم که هم‌اکنون در کلیه شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ در حال اجرا است. همچنین در 22 شرکت، عبور از رکورد تاریخی تولید و در 39 شرکت ثبت رکورد 5 سال اخیر آنها را داشتیم و همچنین در 19 شرکت تولید بیش از ظرفیت اسمی را شاهد بوده‌ایم.
وی افزود: در سال 1400 فروش تجمیعی شستا 161 هزار میلیارد تومان بود که در سال 1401 این عدد با رشد 43 درصدی به 230 هزار میلیارد تومان رسید. همچنین سود خالص تجمیعی شستا در سال 1400 حدود 37.5 هزار میلیارد تومان بود که در 1401 با افزایش 50 درصدی به 57 هزار میلیارد تومان رسید. در یک چشم‌انداز چهار ساله 400 هزار میلیارد تومان ظرفیت سرمایه‌گذاری در شرکت‌های زیرمجموعه شستا پیش‌بینی شده است که در سال گذشته 50 هزار میلیارد تومان آن تحقق یافت و برای امسال نیز 80 هزار میلیارد دیگر محقق خواهد شد. همچینین برای اولین بار یکی از شرکت‌های ما 30 نوع لاستیک جدید تولید کرده و در حوزه دارو نیز در سال گذشته 120 نوع داروی جدید به بازار عرضه شده است.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با تأکید بر این‌که به‌رغم برخی اظهارنظرها؛ افق پیش‌روی سازمان تأمین‌اجتماعی بسیار روشن است، گفت: در حوزه حاکمیت تأمین‌اجتماعی مشکلات، چالش‌ها و دشواری‌هایی وجود دارد اما جای نگرانی نیست و ما هم در این‌باره نگران نیستیم، بلکه بسیار به آینده خوشبین هستیم و با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که شده و تلاش‌هایی که از سوی همکاران بنده صورت می‌گیرد، عبور از چالش‌ها و مشکلات و رسیدن به یک ساحل امن و آرام و تأمین آسایش بیمه‌شدگان عزیز ممکن و میسر است.

توسعه پوشش بیمه؛ مأموریت سازمان تأمین‌اجتماعی است

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در بخش دیگری از نشست خبری ویژه هفته تأمین‌اجتماعی در پاسخ به سؤالی درباره ناترازی منابع و مصارف این سازمان گفت: در سازمان تأمین‌اجتماعی دو کار بزرگ برای پایدارسازی منابع انجام شده است. یکی از کارهای بزرگی که اتفاق افتاد تسویه بدهی 106 هزار میلیارد تومانی به نظام بانکی بود که از محل تأدیه بدهی دولت به تأمین‌اجتماعی انجام شد. اگر این تسویه صورت نمی‌گرفت هزینه سود این تسهیلات، سالانه حدود 25 هزار میلیارد تومان بود که به‌منابع بیمه‌شدگان تحمیل می‌شد. کار بزرگ دیگری که پیگیری شد، توسعه پوشش بیمه‌ای است که براساس اصل 29 قانون اساسی سازمان تأمین‌اجتماعی متولی فراگیری پوشش بیمه است. درحال حاضر حدود 73 درصد جامعه تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی قرار دارند و افقی که در این دولت تعریف کرده‌ایم این است که تمام افراد جامعه را تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی قرار دهیم. در طی دو سال گذشته، بیش از یک میلیون و 900 هزار نفر بیمه‌شده جدید را وارد سازمان کرده‌ایم. این کار علاوه براین‌که در اجرای اصل 29 قانون اساسی و سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری بوده، نوعی پایداری مالی را نیز برای سازمان رقم زده و برآورد ما این است که هر ماه نیز یک هزار میلیارد تومان منابع پایدار به منابع سازمان از محل گسترش پوشش بیمه‌ای تزریق شده است.

ساخت‌وساز و توسعه مراکز درمانی نشان‌دهنده اولویت حوزه درمان است

موسوی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره تناسب افزایش هزینه‌های ساخت‌ساز و توسعه مراکز درمانی با سایر هزینه‌ها و درآمد‌های این سازمان گفت: اولویت‌گذاری مدیریتی در توزیع منابع، موضوع مهمی است و افزایش منابع اختصاص‌یافته به ساخت‌وساز و توسعه مراکز درمانی در سازمان تأمین‌اجتماعی نشان‌دهنده اولویت حوزه درمان در این دوره است. اولویت ما توسعه خدمات درمانی است و بر همین اساس سهم توسعه زیرساخت‌های درمانی در بودجه افزایش یافته است. توسعه خدمات درمانی بعد از معیشت، اولویت اول بیمه‌شدگان و بازنشستگان است. ما باید زیرساختها و خدمات درمان را به‌نحوی توسعه دهیم که بازنشستگان دغدغه پرداخت از جیب در زمان بیماری نداشته باشد و بتوانند از خدمات درمانی رایگان تأمین‌اجتماعی استفاده کند تا فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بیمار دغدغه دیگری جز رنج بیماری نداشته باشد، را محقق کنیم. در خرید راهبردی نیز به این سمت می‌رویم که هزینه‌ها را کمتر کنیم. مثلاً افراد بالای 65 سال در مراکز درمان دانشگاهی در بخش بستری، خدمات رایگان دریافت می‌کنند و تأمین‌اجتماعی تمام هزینه درمان آنان را براساس تعرفه‌های دولتی پرداخت می‌کند. در شهرها و مناطقی هم که تأمین‌اجتماعی مرکز درمانی ملکی ندارد، خدمات درمان بستری در مراکز دانشگاهی برای همه بیمه‌شدگان رایگان است.

توسعه خدمات غیرحضوری تأمین‌اجتماعی

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در زمینه فرهنگ‌سازی و آموزش جامعه تحت پوشش این سازمان برای استفاده از خدمات غیرحضوری نیز گفت: ما بیشتر خدمات را به‌صورت غیرحضوری و سهل‌الوصول در اختیار بیمه‌شدگان قرار داده‌ایم. در سامانه‌های غیرحضوری که به راحتی از طریق تلفن همراه هم در دسترس قرار دارد، افراد می‌توانند محتوای آموزشی متنوع موردنیاز را درباره استفاده از خدمات غیرحضوری مشاهده کنند.

بازپرداخت مطالبات مراکز طرف قرارداد تأمین‌اجتماعی

دکتر موسوی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر گلایه بیمارستان‌ها از تأخیر در دریافت مطالبات از تأمین‌اجتماعی، گفت: هفته گذشته با معاونین وزیر بهداشت در سازمان برنامه و بودجه نشستی داشتیم که رؤسای چند دانشگاه علوم پزشکی نیز در جلسه حاضر بودند. اختلاف کارشناسی در زمینه مطالبات مراکز دانشگاهی وجود دارد و توافق این شد که ما آنچه را که در سیستم‌های ما به‌عنوان سند هزینه ثبت شده است، به‌عنوان سند رسیدگی‌شده برای پرداخت تلقی کنیم. در ماه جاری ما 10 هزار و 500 میلیارد تومان پرداختی داشته‌ایم که 4200 میلیارد تومان برای دانشگاه‌های علوم پزشکی بوده است بعلاوه اینکه دو ماه از مطالبات تا پایان سال گذشته نیز از طریق تهاتر با بدهی‌های دانشگاه‌ها به مراکز تولید داروی تأمین‌اجتماعی تأدیه شده است. در مجموع مطالبات بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی تا پایان سال تسویه شده و بقیه موارد نیز اسناد مربوطه ثبت نشده است و توافق کردیم که با ثبت اسناد، در ماه‌های بعد نیز هر ماه حدود 1200 میلیارد تومان به دانشگاه‌ها براساس اسنادی که ارائه می‌دهند، پرداختی داشته باشیم. شرایط پرداختی فعلی با سنوات گذشته قابل قیاس نیست و همکاری خوبی بین سازمان تأمین‌اجتماعی، وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه‌های علوم پزشکی برقرار شده است. مطالبات داروخانه‌ها نیز تا پایان اردیبهشت پرداخت و تسویه صورت گرفته است و کاملاً به‌روز هستیم.

متناسب‌سازی را به طور کامل اجرا کرده‌ایم

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در پاسخ به سؤالی درباره نارضایتی برخی بازنشستگان از متناسب‌سازی حقوق، گفت: متناسب‌سازی موضوعی بود که در سال‌های قبل باید انجام می‌شد و ما این مسئله را با توافق کانون بازنشستگان، با فرمول مشخص و مورد توافق اجرایی کردیم. ممکن است برخی افراد به فرمول پیاده شده، نقد داشته باشند که قابل بررسی است اما این توافق انجام شده و متناسب‌سازی براساس توافق صورت گرفته، تکمیل شده است. ما هر آنچه به عنوان تکلیف قانونی سازمان بوده است را انجام داده‌ایم و در آینده نیز مکلف به اجرای قوانین خواهیم بود. چیزی از قوانین مصوب که اجرا نشده باشد، نداریم و در آینده نیز درصورتی‌که مقررات قانونی جدید ابلاغ شود، اجرا خواهیم کرد.
دکتر موسوی درباره تعادل منابع و مصارف سازمان تأمین‌اجتماعی و شیوه جبران کسری منابع بدون استقراض بانکی، گفت: برخی منابع سازمان تأمین‌اجتماعی، نقدی و بخشی از منابع تعهدی است. ما در منابع تعهدی کسری نداریم و منابع و مصارف ما با لحاظ منابع تعهدی کاملاً متناسب است. مشکل زمانی به‌وجود می‌آید که بخشی از منابع تعهدی تبدیل به نقدی نشود. ما هرچه نقدینگی را تقویت کنیم، به نحوی بر کسری نقدی غلبه کرده‌ایم.

حمایت از رویکرد مسئله‌محوری برنامه هفتم توسعه

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی درباره بررسی برنامه هفتم توسعه در مجلس نیز گفت: در برنامه هفتم چند رویکرد وجود دارد. یکی اینکه این برنامه، مبتنی بر چالش‌های کلان سازمان تأمین‌اجتماعی باشد که مربوط به مشکلات ناپایداری و ناترازی صندوق‌هاست. با مواردی که در برنامه هفتم برای رفع ناترازی صندوق‌ها پیش‌بینی شده، موافق هستیم اما ملاحظه ما این است که برخی تغییرات باید متناسب با وضعیت تاب‌آوری اجتماعی باشد و سرعت تغییرات باید به نحوی باشد که باعث وارد شدن فشار به جامعه هدف نشود. رویکرد کلی که رویکرد مسئله‌محوری در برنامه هفتم است را حمایت می‌کنیم و در عین حال معتقدیم که حتماً به اصلاحات پارامتریک و اصلاحات ساختاری نیاز است.

فساد؛ خط قرمز سازمان تأمین‌اجتماعی است

وی در مورد مبارزه با فساد در سازمان تأمین‌اجتماعی نیز گفت: این موضوع جزو خطوط قرمز سازمان تأمین‌اجتماعی است و با هیچ کس در این زمینه سر سوزنی تعارف نداریم. نه تنها به فساد اجازه بروز و ظهور نمی دهیم بلکه حتی مدیرانی را هم که در امر مبازره جدی با فساد کاهلی کنند، حتی اگر منصوب همین دوره باشند، کنار خواهیم گذاشت.
موسوی افزود: مواردی از فساد در گذشته باعث تحمیل هزینه‌هایی به منابع بیمه‌شدگان شده است که در این دوره با تشکیل کمیته صیانت و شناسایی این موارد، برخورد جدی و پیگیری حقوق و منابع متعلق به بیمه‌شدگان را در دستور کار داریم و همه مدیران سازمان تأمین‌اجتماعی برای مقابله جدی با همه مظاهر فساد و مسدود کردن همه گلوگاه‌های فساد هم‌پیمان شده‌اند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا