کسب و کار

موسسه رازی از واحدهای اصلی و بزرگ تولیدکننده واکسن در کشور است

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تولیدات موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: این موسسه با استفاده از آخرین فناوری ها اقدام به تولید واکسن‌های نوترکیب کرده و به امید خدا کار در این زمینه شروع شده است.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی؛ مهندس محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی صبح جمعه در جمع خبرنگاران در مراسم افتتاح ساختمان تحقیق، توسعه وتولید واکسن های نوترکیب و ادجوانت های نسل جدید در موسسه رازی، با اشاره به ساخت انواع واکسن های پزشکی و دامپرشکی در این مجموعه گفت: موسسه رازی بیش از ۸۰ درصد انواع واکسن‌های پزشکی، ۹۰ درصد واکسن‌های دامی و بیش از ۳۲ درصد واکسن‌های طیور را تولید می‌کند و امروز با استفاده از آخرین فناوری ها اقدام به تولید واکسن‌های نوترکیب کرده و به امید خدا کار در این زمینه شروع شده است.

وی افزود: موسسه رازی از واحدهای بزرگ تولید واکسن در کشور شمرده می شود و امروز با افتتاح این خط تولید با تکیه بر توان متخصصان و دانشمندان داخلی، بخش عمده نیازهای کشور در حوزه تولید واکسن های نوترکیب و نسل جدید برطرف خواهد شد.

نیکبخت، اضافه کرد: تلاش بر این است که انواع واکسن‌های مورد نیاز کشور با استفاده از توان و تخصص متخصصان و دانشمندان کشور تهیه شود و این امر در کشور توسعه پیدا کند.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان یادآور شد: فعالیت های بعدی در این زمینه در دستور کار است تا بخش عمده ای از نیاز کشور در این حوزه را در داخل و با کمک متخصصان و دانشمندان کشورمان تولید کنیم.

ساختمان تحقیق، توسعه و تولید واکسن های نوترکیب و ادجوانت های نسل جدید در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، با اعتباری بالغ بر 450 میلیارد ریال و سه میلیون یورو ساخته و از آخرین فناوری های پیشرفته صنعت واکسن سازی در ساخت این پروژه استفاده شده است.

در این مراسم با اهدای گل توسط فرزند شهید از وزیر جهاد کشاورزی استقبال شد.

گفتنی است؛ موسسه رازی 16 دی ماه 1303 تاسیس شد و طی یک قرن فعالیت با ساخت بیش از 80 نوع واکسن و فراورده بیولوژیک و تامین عمده نیاز کشور به این محصولات، پیشتاز صنعت واکسن سازی کشور شناخته می شود. این موسسه در بحران کووید 19 با ساخت نخستین واکسن تزریقی – استنشاقی جهان، گامی منحصر به فرد در مقابله با این بیماری برداشت و واکسن رازی کووپارس پس از انجام موفقیت آمیز سه مرحله کارآزمایی بالینی و بالاترین تعداد داوطلب شرکت کننده، به سبد واکسیناسیون سراسری راه یافت.

این موسسه عظیم و استراتژیک، مرکز اصلی دفاع بیولوژیک کشور است و سال آینده صد سال خدمت و افتخار را پشت سر خواهد گذاشت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا