دانستنی های سلامت

پویش جهانی “چشم‌انداز صفر” برای مهار حوادث و بیماری‌های شغلی با استقبال بسیاری روبرو شده است

مدیرکل امور بین‌الملل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: پویش جهانی چشم‌انداز صفر (Vision Zero) اتحادیه بین‌المللی تأمین‌اجتماعی (ایسا) که با هدف متعالی به صفر رساندن حوادث و بیماری‌های شغلی در محیط کار راه‌اندازی شده، با استقبال بسیاری از شرکت‌ها در سراسر جهان روبرو شده است و دربرگیرنده اصول، استانداردها و توصیه‌هایی است که به‌کار بردن آنها می‌تواند منشأ ثمراتی ارزشمند برای نیروی کار و نیز کارفرمایان و صنایع باشد.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از پایگاه خبری سازمان تامین اجتماعی؛ حسین مشیری تبریزی در دومین جلسه هم‌اندیشی معرفی پویش چشم‌انداز صفر اتحادیه بین‌المللی تأمین‌اجتماعی که با حضور نمایندگان چندین شرکت بزرگ صنعتی و تولیدی کشور در سازمان تأمین‌اجتماعی برگزار شد، گفت: سال گذشته براساس آمارهای رسمی بیش از 700 نفر به دلیل حوادث ناشی از کار فوت کرده‌اند که به‌معنی فوت 2 نفر در هر روز کاری است. کاهش این حوادث و به صفر رساندن فوت کارگران براثر حوادث و بیماری‌های شغلی، هدفی متعالی است که در همه کشورها با جدیت دنبال می‌شود و اتحادیه بین‌المللی تأمین‌اجتماعی برنامه چشم‌انداز صفر را به همین منظور پیگیری می‌کند.

وی افزود: در سازمان تأمین‌اجتماعی نیز موضوع پیشگیری از حوادث ناشی کار و بیماری‌های شغلی اهمیت فراوان دارد. موضوع مهمی که در حوادث ناشی از کار باید مورد توجه قرار گیرد، این است که این حوادث را نباید به‌عنوان بدشانسی نگاه کنیم و توجه داشته باشیم که همه این حوادث قابل پیشگیری هستند. جلوگیری از حتی یک فوت در حوادث ناشی از کار، به معنی نجات یک فرد و حفظ یک خانواده است که باید با جدیت بیشتری در این زمینه فعالیت مؤثر داشته باشیم.
مشیری تبریزی گفت: مفهوم جهانی چشم‌انداز صفر در حوادث ناشی از کار و بیماری‌های شغلی دارای انعطاف است و در هر شرکت یا مجموعه‌ای امکان فعالیت در این حوزه وجود دارد. باید برای انواع مشاغل و شرکت‌ها برنامه مدونی برای کاهش و به صفر رساندن این حوادث طراحی و پیگیری شود. در اتحادیه بین‌المللی تأمین‌اجتماعی(ایسا) کمیسیون‌های این نهاد بین‌المللی در حال پیگیری این موضوع هستند و شرکت‌های مختلف از بسیاری کشورها تاکنون به عضویت کمیسیون‌های پیشگیری ایسا درآمده‌اند و از کشور ما نیز شرکت ملی صنایع مس در این کمیسیون عضو است.
در ادامه این جلسه نمایندگان شرکت ملی مس به تشریح اقدامات صورت‌گرفته برای پیشگیری از حوادث ناشی از کار در این شرکت پرداختند و درباره اقدامات این شرکت در همکاری با کمیسیون‌های ایسا توضیحاتی ارائه دادند. در حال حاضر از کشور ما تنها شرکت ملی صنایع مس ایران (مجتمع مس سرچشمه) عضو بخش معدن کمیسیون پیشگیری ایسا (متولی اجرای پویش چشم‌انداز صفر) است که بنابر آمار رسمی منتشر شده موفق به کاهش چشمگیر تعداد حوادث و بیماری‌های شغلی شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا