پیشگیری و درمان

چرا برخی‌ها بیمار نمی‌شوند؟!

آیا تا به حال در مورد افرادی که گویا به هیچ عنوان به کووید مبتلا نمی‌شوند چیزی شنیده اید؟ به این دسته از مردم «سوپرمن‌های کوویدی» گفته می‌شود و آنطور که به نظر می‌رسد دست یابی به این خصوصیت ارزشمند تنها بر پایه شانس نیست. محققان معتقد هستند که ژنتیک نیز در این بازی نقش مهمی بر عهده دارد.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از تابناک با تو؛ دانشمندان کشف کرده اند که در بسیاری از افرادی که علائم کووید را نشان نمی‌دهند، سطوح قابل ملاحظه‌ای از آلودگی ویروسی دیده می‌شود. اما چطور چنین اتفاقی ممکن است؟ بر اساس نتایج به دست آمده از پژوهش‌های معتبر، در این افراد نوعی جهش ژنتیکی رخ داده که سیستم ایمنی را آموزش می‌دهد تا پاسخی متفاوت به ویروس بدهد. درست مانند آن که دستگاه ایمنی بدن متوجه شباهت‌های کووید با سرماخوردگی شده باشد.

لازم به ذکر است که یافته‌های مذکور از طریق مجله معتبر نیچر قابل دسترسی هستند و علاقه مندان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

نقش ژنتیک در کووید

به منظور پیشبرد این مطالعه، محققان از داده‌های ثبت شده یک اهدا کننده مغز استخوان استفاده کردند، زیرا تطابق مغز استخوان نیز بر اطلاعات ژنتیکی HLA متکی است. آن‌ها از ۳۰۰۰۰ نفر از بانک مغز استخوان خواستند تا از یک برنامه موبایلی که توسط دانشگاه کالیفرنیا-سان فرانسیسکو طراحی شده استفاده کنند. این برنامه برای ردیابی وضعیت کووید طی سال اول همه گیری، درست زمانی که بسیاری از افراد در حال انجام آزمایشات معمول کووید بودند، مورد آزمایش قرار گرفت.

هنگامی که جهش ژنتیکی در بیمار ان فاقد علائم شناسایی شد، تیم دیگری از محققان استرالیایی دریافتند که این جهش با سلول‌های T سیستم ایمنی مرتبط است. در واقع جهش مذکور سبب شده که این سلول‌ها پاسخ سریع و موثرتری به SARS-CoV-۲؛ ویروسی که منجر به ایجاد عفونت کووید می‌شود، داشته باشند. چنین پاسخی ایمنی از قبل موجود را نشان می‌دهد؛ درست مانند آن که سیستم ایمنی به دنبال پاسخ به ویروس‌های مشابه، آموزش دیده باشد.

ایمنی از قبل موجود که به نظر می‌رسد از حافظه سیستم ایمنی در مبارزه با سرماخوردگی‌های فصلی ناشی می‌شود، حتی در افرادی که علیه SARS-CoV-۲ واکسینه نشده یا قبلا به آن مبتلا نشده بودند نیز مشاهده شد.

پروفسور و سرپرست آزمایشگاه در دانشگاه لا تروب استرالیا در بیانیه‌ای توضیح داد: با مطالعه پاسخ ایمنی این افراد، امکانی جدید در اختیار ما قرار می‌گیرد تا روش‌های جدید برای ارتقای محافظت دستگاه ایمنی در برابر SARS-CoV-۲ را شناسایی کنیم که هر یک از آن‌ها می‌توانند در آینده برای ساخت واکسن و دارو‌های نوین استفاده شوند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا