کسب و کار

کارگاه آموزشی بررسی سمیت و زنده‌مانی سلول‌ها در محیط آزمایشگاهی با روش MTT

پژوهشگاه مواد و انرژی در راستای ارائه خدمات پژوهشی به دانشجویان و محققین گرامی در حوزه زیست شناسی و پزشکی، کارگاه آموزشی با “عنوان بررسی سمیت و زنده‌مانی سلول‌ها در محیط آزمایشگاهی با روش MTT” ، چهارشنبه 25 بهمن‌ماه جاری به صورت مجازی برگزار می‌کند.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه مواد و انرژی؛ قوانین بهداشتی حاکم بر جهان امروز، ایجاب می‌کند که برای استفاده از هر ماده یا ابزار بهداشتی که با انسان تماس مستقیم دارد، تست سمیّت سلولی انجام شود. نداشتن سمیّت سلولی یکی از شروط اصلی ورود محصولات مختلف به بازار تجهیزات پزشکی است.

منظور از تست‌های سمیّت سلولی، آزمون هایی است که اثرات ناخواسته ترکیبات مختلف بر روی سلول را بررسی می‌کنند. این فرایندها در محیط بیرون از بدن انسان یا به اصطلاح برون تن انجام می گیرند. اکثر این فرآیندها نیز از کشت سلولی استفاده می کنند.

در آنالیز MTT بر اساس استاندارد بین المللی  ISO 10993-5تجهیزات مختلف از لحاظ سمیت سلولی مورد آزمایش قرار می گیرند تا در صورتی که فاقد اثرات سمی باشند، استانداردها و مجوزهای لازم را کسب کرده و وارد بازار خرید و فروش شوند. آنالیز MTT با تاثیر بر روی اندامک‌های درون سلولی، قادر است بین سلول زنده و مرده تمایز قائل شود. در این روش سلول ها پس از کِشت شدن در آزمایشگاه، با مواد مورد نظر به اصطلاح “تیمار” می‌شوند تا میزان سمیت آن‌ها ارزیابی شود.

در پایان این تست، برای هر غلظت از ماده، میزان زنده ماندن سلول‌ها مشخص می‌شود. با این که این روش در اصل برای محلول‌ها و ترکیبات محلول در آب است، ولی در حال حاضر برای دیگر ترکیبات حل شونده در حلال های آلی و نانوذرات هم اجرا می‌شود.

علاقمندان برای شرکت در این دوره آموزشی و کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد این کارگاه‌ مجازی می‌توانند  از طریق لینک  https://evnd.co/zSrAC   ثبت نام کنند. تاریخ برگزاری 25 بهمن‌ماه جاری از ساعت 10 الی 12 می‌باشد و خانم مهندس جهان پناه به‌عنوان مدرس این دوره آموزشی می باشند.

شایان ذکراست آزمایشگاه زیست فناوری پژوهشگاه مواد و انرژی خدمات خود را بربستر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی به مخاطبان سراسرکشور شامل دانشجویان و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ارائه می‌کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا