کسب و کار

کاهش تمایل محققان در ارائه مقالات به همایش‌های علمی/زنگ خطر برای زیست‌فناوری گیاهی

دبیر علمی پنجمین همایش بین‌المللی و سیزدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی نسبت به کاهش ارائه مقالات در همایش‌های علمی هشدار داد و گفت: این امر نشان می‌دهد شاید افراد تمایل ندارند در کنگره‌ها مقاله بدهند و مایل هستند بیشتر مقالات خود را در نشریات معتبر منتشر کنند.

به گزارش دیده بان سلامتی و به نقل از ایسنا، دکتر کسری اصفهانی در افتتاحیه پنجمین همایش بین‌المللی و سیزدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی، گفت: این همایش از بهمن سال گذشته آغاز شد و با انتشار فراخوان آن ۶۴۳ مقاله به دبیرخانه رسید که از این تعداد ۵۵۲ مقاله پذیرفته شد.

وی ادامه داد: مقالات ارسال شده در حوزه‌های مختلف و به تفکیک در حوزه زیست فناوری پزشکی ۲۲۵ مقاله، در حوزه زیست فناوری صنعت ۱۳۲ مقاله، در حوزه زیست فناوری گیاهی ۱۱۳ مقاله، در حوزه بیوانفورماتیک ۹۲ مقاله، در حوزه زیست فناوری جانوری ۷۳ مقاله و در حوزه مباحث نظری ۹ مقاله بوده است‌.

وی خاطر نشان کرد: این آمارها حاکی از آن است که زنگ خطر برای زیست فناوری گیاهی به صدا درآمده است که بی ارتباط با بی انگیزگی دانشجویان در این حوزه نیست؛ زیرا شاهد سرنوشت استادان خود که محصولات تراریخته آماده رهاسازی دارند، هستند.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری با اشاره به روند نزولی ارائه مقالات در همایش‌ها، گفت: این امر نشان می‌دهد شاید افراد تمایل ندارند در کنگره‌ها مقاله بدهند و مایل هستند بیشتر مقالات خود را در نشریات معتبر منتشر کنند.

اصفهانی ادامه داد: همچنین کیفیت مقالات از ۸۰ درصد به ۵۰ درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به روند دقیق داوری مقالات این همایش نیز گفت: برخی از مقالات با هوش مصنوعی تهیه شده بود و در ردیابی مشخص شد، بعضی هم یا قالب ارسالی را رعایت نکرده بودند و یا مقاله کامل ارسال نشده بود.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری در ادامه به بیان جزئیات همایش پرداخت و افزود: اولین هدف ما از برگزاری همایش، دور هم جمع کردن محققان است. همچنین هر روز صبح از ۹ تا ۱۰ و نیم سخنرانی کلیدی، در نشست‌های بعدازظهر نیز سخنرانی محورهای تخصصی را داریم که ۵ جلسه زیست فناوری پزشکی داریم و ۵ جلسه زیست فناوری صنعت (گیاهی، جانوری و انفورماتیک) است.

وی با اشاره به اهمیت تبدیل پژوهش به محصول و فناوری نیز گفت: کارگاه‌های خوبی در مورد تبدیل پژوهش به فناوری در این حوزه خواهیم داشت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا